Verimlilik Artışı Nasıl Sağlanır?

26 Mart 2022

Verimlilik Artışı Nasıl Sağlanır?

Yapılan iş her ne olursa olsun verimli bir şekilde yapılması pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Üretimde verimlilik rekabetçi piyasa için olmaz ise olmazlardan biri olup verimli çalışan işletmelerin tüketicilerine sağladığı rekabetçi fiyat avantajları ile pazarlarını geliştirme ve büyütme olanağına sahip olurlar. Peki büyüme konusunda bu kadar önemli bir konu olan verimlilik artışı nasıl sağlanır? Yazımızın devamında bu sorunun cevabı için açıklamalar bulabilirsiniz.

  • Verimlilik artışı sağlayabilmek için pek çok unsur konusunda analizler geliştirmek ve raporlar çıkarmak gerekmektedir. Yapılan iş her ne olursa olsun yapıldığı ortamın ortam koşullarının iyileştirilmesi verimlilik artışı sağlamada önemli adımlardan biri olmaktadır. Ortam sıcaklığı , ortamın iş yapmaya elverişli olması, işin yapılması esnasında ihtiyaç duyulacak tüm malzemelere kolay erişilebilirlik, ortam ışığı gibi pek çok faktör verimlilik konusunda geliştirilmesi gereken konu başlıklarından bir kaç tanesini oluşturmaktadır. Çalışma ortamının iş yapmaya engel teşkil edecek şekilde dizayn edilmesi, kötü hava koşulları, sağlığı etkileyebilecek koşullar uzun sürede verimliliği düşürerek olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.
  • Verimlilik artışı sağlayabilmek için yapılan işle ilgili olumlu motivasyon duygusu geliştirebilmek önemlidir. Yapılan işte bu işi denetleyenler ve iş verenler bulunuyor ise çalışanlarını olumlu yönde motive etmeleri verimlilik artışı sağlayan etmenlerden olmaktadır. Yönetimin çalışanlarına verdiği değer kurum kültürünün bir parçasını oluşturmakla birlikte uzun dönemde çalışanlarının mutlu ve verimli olmalarına da etki etmektedir.
  • İş yerlerinde verimliliği arttırmanın diğer yolu da yapılan iş tanımlarının açık bir şekilde çalışan ile paylaşılmasından geçmektedir. Bunun için organizasyon yapılarının iyi kurulmuş olması gerekmektedir. Aynı anda pek çok işi yetiştirmeye çalışan ve dağınık bir organizasyon çatısında çalışan çalışanların verimliliği belirsizliklerden dolayı azalmaktadır. Bu sebeplerden dolayı iş süreçlerinin etkin bir şekilde planlanması gerekmektedir.
  • İşyerinde tüm kaynakların etkin bir şekilde kullanılması verimlilik artışını sağlayan unsurlardan biridir.
  • Çalışanların işyerinde yükselebilmesi için olanaklar sağlamak, onların eğitimleri ile ilgilenmek verimlilik artışı sağlayan konulardandır. Çalışanın kendini işyerine ait hissetmesi daha iyi işler çıkarmasını sağlayarak verimlilik artışına sebep olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...