Virüs Nasıl Yok Edilir?

27 Kasım 2021

Virüs Nasıl Yok Edilir?

Bilim adamları şu ana kadar 2000'den fazla virüs türü tespit etti, fakat bu türlerden sadece %10'u insan sağlığı için bir tehdit oluşturuyor. Eskiden hayvanların taşıdığı hastalıkların insanları etkilemediği düşünülürdü. Fakat şu an herkes biliyor ki hayvanlarda bulunan virüsler mutasyon geçirerek insanlara bulaşabiliyor. Hayvanlardan insanlara geçen virüsler konusunda örnek vermek gerekirse: covid19, domuz ve kuş gribi gibi bir çok hastalık örnek verilebilir. İspanyol gribi yüzünden 1918 senesinde tahminlere göre 20 ila 100 milyon arası insan ölmüştür. Sadece 1 yıl süren bu salgında ölenlerin sayısı vebadan çok daha fazladır. İspanyol gribinin diğer griplerden farkı sağlıklı insanları da hızlıca öldürmesiydi. Aynı zamanda çoğu tehlikeli hastalık, yüksek bir popülasyonu olması sebebiyle Çin'de başlamıştır. Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen virüsleri yok etmek kısmen de olsa mümkündür.Corona, Korona, Virüs, Salgın, Enfeksiyon, Covid-19

Virüsleri Yok Etme Yolları

Dezenfektan Kullanmak

Eğer virüslü bir yüzeye temas ettiyseniz elinizi dezenfekte etmelisiniz. Yanınızda dezenfektan yoksa elinize kolonya dökmek virüsün sağlığınızı tehdit etmesini önleyebilir. Aynı zamanda saf etil alkol kullanmak veya alkol oranı yüksek bir içki ile ellerinizi temizlemek etkili olabilir. Çoğu virüs yüksek dereceli etil alkole karşı dayanıksızdır. Virüslere karşı maksimum etki, genellikle %80 ve üzeri saf alkolde başlar. Alkol virüsün yapısına zarar vererek virüsün parçalanmasını sağlar.

Antiviral İlaçlar

Antiviral ilaçlar virüsleri tam olarak yok etmeseler de, virüslerin vücudunuza zarar vermesini büyük oranda engellerler. Antiviral ilaçlar virüsü genellikle hücre içine hapsederek çalışır. Hücre içerisinde hapsolan virüs çoğalamaz bu sayede virüs vücudunuza fazla zarar veremeden yok olur. Özellikle bağışıklık sistemi düşük ve kalp hastalığı olan kişilerde antiviral ilaçlar sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda uçuk gibi hastalıkların tedavisinde genellikle antiviral merhemler kullanılmaktadır.

Çamaşır Suyu

Eğer evinizde ki sert yüzeylerde bulunan virüsleri yok etmek istiyorsanız, çamaşır suyu iyi bir tercih olabilir. Çamaşır suyu virüslü yüzey ile temas ettiğinde oradaki virüsleri yok eder. Virüsler çamaşır suyuna maruz kaldıklarında sahip oldukları proteinler ve genetik materyaller parçalanacağı için hayatta kalamazlar. Çamaşır suyu yüzeyde en az 10 dakika bekletilmelidir. Aynı zamanda çamaşır suyunu farklı temizlik maddeleri ile karıştırmak sağlığınızı tehdit edebilir. Çamaşır suyunu asla farklı temizlik maddeleri ile karıştırmamalısınız.

Aşılar

Aşılar direkt olarak virüsü yok etmeseler de dolaylı olarak virüslerin yok olmasını sağlayabilirler. Aşı olan bireylerin büyük çoğunluğu bağışıklık kazandığında virüs gittikçe daha az kişiye bulaşmaya başlar. Zamanla virüs sadece aşısızlar arasında bulaşır ve gittikçe dünya üzerinde ki virüs yükü azalır. Virüs zamanla geçirdiği mutasyonlar sayesinde etkisi bir hale gelebilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...