Vişne Lekesi Nasıl Temizlenir?

23 Ocak 2022

Vişne Lekesi Nasıl Temizlenir?

Vişne lekesi en zor en inatçı lekelerden biridir. Vişne, vişne suyu gibi inatçı lekeler zamanında ve doğru müdahale edilmediği takdirde kalıcı bir leke bırakabilir. Bu nedenle önemli lekelerden biridir. Çoğu insan için sinir bozucu olan bu lekeyle baş etmek aslında hiç de zor değil. Gelin yüzeylere dökülen vişne lekesinin nasıl kolaylıkla temizleneceğine bakalım.

Vişne Lekesi Temizleme Yolları

Vişne lekesini çıkarmak için farklı yüzeylerde farklı teknikler uygulanır. Örneğin halıya dökülen bir vişne lekesi için; 

  • Lekeli bölgeye sıcak su uygulayınız. Sıcak su lekenin yumuşamasını sağlar. Ardından lekeli bölgeye pudra, kağıt havlu, tuz uygulayınız. Daha sonra lekeli bölgeye limon suyu dökünüz. Sonra bölgeye bezle siliniz. Bu işlemi leke çıkıncaya kadar devam ediniz.

Halıdan vişne lekesi için;

  • Yaklaşık iki bardak soğuk su ile bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı karıştırılır ve lekeli bölgeye uygulanır. Lekenin kaba kısmı gidince bölgeye beyaz sirke dökülür ve bez yardımıyla tampon yapılır bu sayede vişne lekesinin yüzeye çıkan kısmı iyice emilmesi sağlanır, Leke kayboluncaya kadar bu işleme devam ediniz.

Ahşapta olan bir vişne lekesi için;

  • Bulaşık deterjanı ile sıcak suyu karıştırıp lekeli olan bölgeye bir sünger yardımıyla koyunuz ve bir süre  bekletiniz. Leke yumuşadıktan sonra bez yardımıyla bölgeyi silin. Eğer leke çıkmadıysa bir yemek kaşığı kadar oksalit asiti karıştırıp sadece lekeli bölgeyi siliniz.

Çamaşırlara dökülen vişne lekesi için,

  • Bir leğenin içine yarım su bardağı kadar elma sirkesi ve bir yemek kaşığı çamaşır suyu koyunuz sonra üzerine ılık su ilave ediniz, Daha sonra lekeli olan çamaşır bu karışıma konulur ve yarım saat kadar bu karışıma bekletilir. Beklemeden sonra çamaşırın lekeli bölgesi çitilenir. En sonunda çamaşır makinesine atılır.

Kurumuş Vişne Lekesi Temizleme Yolları

Kurumuş vişne lekesi her ne kadar inatçı bir leke olarak bilinse de bazı yöntemler kullanılarak bu leke kolaylıkla temizlenebilmektedir. Bu yöntem sadece beyaz renkli mobilya, kıyafet ve eşyalara önerilir çünkü ağartıcı içerikli deterjanlar kullanılır, Lekeli olan bölgeye ılık su dökünüz ve lekenin yumuşamasını sağlayınız. Daha sonra ise lekeli olan eşyanızın yıkama koşullarına göre ağartıcı deterjanı lekeli bölgeye uygulayınız. Bu deterjanı  yirmi dakika kadar bekletiniz. Daha sonra lekeli bölgeyi çitileyip çıkartınız. Kalan deterjanı bol su ile durulayınız lekenin çıktığını göreceksiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...