Volkan Patlaması Nasıl Gerçekleşir?  

4 Nisan 2022

Volkan Patlaması Nasıl Gerçekleşir?  

Günümüzde özellikle Türkiye'de aktif volkan dağları olmasa da Volkan Patlaması Nasıl Gerçekleşir? soruları merak edilmektedir. Volkanlar veya volkanik patlamalar, yaygın doğal afetlerden ve en tehlikeli durumlardan biridir. Genellikle bir dağ adıyla anılan, gezegenin iç katmanlarında bulunan kaya, gaz ve lav, gezegenin altını ve üstünü birbirine bağlayan bacalardan püskürür. Volkanik patlamalar sera etkisine çok az katkıda bulunur. Volkanik patlamalar küresel sıcaklıkların düşmesine neden olur. Volkanik patlamalar veya volkanik patlamalar dünyanın belirli bölgelerinde meydana gelir. Yüksek basınçlı ve yüksek sıcaklıktaki lavların veya lavların dünya yüzeyinden püskürdüğü, dünyanın iç katmanlarında bulunan yeryüzü şekli olarak bilinir. Volkanik patlamalar yangınlara yol açabilir. Volkanlar çok tehlikeli bir doğa olayı olduğu için bilimsel araştırmalar devam ediyor.  

Volkan Patlaması Oluşumu  

Manto, kabuğun altında yer alır ve Dünya hacminin yaklaşık %84'ünü oluşturur. Dünyanın merkezindeki yüksek sıcaklıklar konveksiyona neden olur. Merkeze yakın yaklaşık 6000°C sıcaklıktaki alan, ısı etkisiyle yüzeye doğru hareket ederken, yüzeye yakın alan merkeze doğru batar. Konveksiyon nedeniyle, yerkabuğundaki plakaların hareketi ile tektonik hareket meydana gelir. Bu levhaların hareketi sonucunda yerkabuğunda çatlaklar oluşmuştur. Yüksek sıcaklık ve basınç nedeniyle, mantonun yüzeye yakın kısmındaki kayalar erimiş haldedir. Magma adı verilen erimiş kaya, çevreleyen katı kayadan daha az yoğun olduğundan, magma bu çatlaklardan yüzeye çıkar. Magma çok hareketli ise içindeki çözünmüş gazlar kolaylıkla kaçabilir ve magma yüzeye ulaştığında lav akışı gibi hareket eder. Ancak magma daha az hareketli ise içerideki gaz kaçamaz ve artan basıncın etkisiyle magma yüzeye çıkar. Böylece volkan patlaması nasıl gerçekleşir sorusunun cevabı verilmiş olur.  

Volkan Patlamaları Hangi Bölgelerde Görülür?  

Volkanik patlamaların en yoğun olduğu bölgeye Pasifik Okyanusu'nun kenarı denir. İzlanda, Filipinler, Endonezya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Japonya, İtalya, Papua Yeni Gine gibi ülkelerde volkanik patlamalar meydana gelmiştir. Volkanik patlamalar nasıl oluşur sorusu ile birlikte Volkanik patlamalar en çok hangi iklim kuşağında görülür? sorusu da merak edilir. Bu sorunun cevabı iklime göre pek değişmiyor. Volkanın yeri ve oluşumu esas olarak kabul edilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...