Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

3 Temmuz 2020

Magnezyum vücut için gerekli olan en önemli mineraldir. Bu nedenle magnezyumun eksikliği halinde vücudumuz hastalık belirtileri göstermeye başlar.

Magnezyum vücudumuzdaki birçok enzime katkıda bulunur.Vücudumuzdaki kasların, hücrelerin , sinirlerin magnezyuma ihtiyacı vardır. Vücuttaki kan basıncını düzenlemeye yardımcıdır.Metabolizmamızda bulunan protein ve kalsiyum seviyesini düzenler.Bu bahsettiklerimiz sağlık problemi olmayan insanların vücudunda bulunması gerekir. Magnezyumun vücutta azalması nedeni ile bir takım hastalıklar oluşmaya başlar.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

1- Kasılma

Vücudunuzun herhangi bir yerinde tutulma ve kasılma hissediyorsanız ,bu durum vücudunuzun magnezyum eksikliğinden karşı sizi uyardığı anlamına gelmektedir.Bu durumdan kurtulmak için gece yatmadan önce magnezyum içerikli yiyecek ve içecekler tüketmeye özen gösterin. Bunu yaparsanız uyku kaliteniz artar ve kaslarınızda oluşan tutulmalar azalır.

2- Nefes Darlığı

Bugüne kadar devam eden klinik araştırmalara göre ,Vücudunuzdaki kan değerlerinde magnezyum miktarında artış varsa bu sizin daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki vücuttaki magnezyum artış oranına göre astım ve nefes darlığı gibi şikayetlerin azaldığı görülmektedir.

3- Vücutta Uyuşma

Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki vücuttaki uyuşma ve karıncalanmaların sebebi magnezyum azlığı. Sizinde vücudunuzda karıncalanma ve uyuşukluk hissi varsa size tavsiyemiz bol magnezyum zengini yiyecek ve içecek tüketmenizdir.

4- Baş ağrısı

Vücutta magnezyum eksikliğine bağlı olarak bir takım kasılmalar oluşur ve bunun sonucunda migren tetiklenmiş olur. Vücutta magnezyumun dengeli olması baş ağrısı ve migren ataklarını azaltıcı etkiye sahiptir.

5- Şişkinlik

Vücudumuzun önemli organlarından olan bağırsaklarımızın düzgün çalışması için ,yeterli miktarda magnezyuma ihtiyacı vardır.Magnezyum yetersiz alındığı zaman şişkinlik ve kabızlığa sebebiyet verir. Magnezyum yeterli miktarda olursa şişkinlik ve kabızlık sorunlarını ortadan kaldırır.

6- Kalp Rahatsızlıkları

Vücudumuzda yetersiz magnezyum sebebiyle bir takım kalp rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır.Magnezyum kalp ve damarlar için önemli bir mineraldir. Eksikliğinde kalp ritminde bir takım bozukluklar çıkmaktadır.

7- Huzursuzluk

Magnezyum beynimizi etkileyen mineraller arasında yer almaktadır.Eksikliği halinde değişken ruh hali ve depresyon görülebilmektedir.Yapılan araştırmalara göre magnezyum eksiliği yaşayan insanların , depresyona girme olasılığının arttığı tespit edilmiştir.

6- Sürekli Tatlı Yeme İsteği

Magnezyum eksikliği yaşayanlar sürekli tatlı yeme isteği yaşayabilirler. Hatta bu durumu kan şekeri düşüklüğüne bağlayabilirler.Canınız tatlı yemek istediğinde kuru meyve ve çerez yiyerek bu durumu önleyebilirsiniz.

7-Tansiyon Hastalıkları

Çağımızın hastalıkları arasında sık karşılaşılan yüksek tansiyondur.Vücudumuz yeteri miktarda magnezyum alırsa , bu durum tansiyonumuzu sürekli dengede tutmamıza yardımcı olur.

8-Kas Ağrısı

Bir çok insan gereğinde fazla yorgunluk ve kemik ağrısı yaşar. Magnezyum oranı yüksek olanlar çok daha az kemik ağrısı ve yorgunluk yaşarlar. Sizinde kas ve kemik ağrılarınız varsa magnezyum ağırlıklı beslenerek bu durumu çözebilirsiniz.

9- Genel Yorgunluk

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız ve devamlı uyku haliniz varsa magnezyum ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Sporcu ve yaşlıların fazla magnezyum tüketmesi halinde performans artışı yaşadıkları görülmüştür.

 

Sizlerde de bu tarz rahatsızlıklar varsa doktor tavsiyesi ile takviye edici ilaçlardan faydalanabilirsiniz.

Magnezyum İçeren Besinler Hangileridir?

  • Kuru yemişler,
  • Baklagiller ,
  • Bitter çikolata
  • Yeşil yapraklı sebzeler,
  • Pancar
  • Hurma ve incir,
  • Çekirdek

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...