Vücut Kitle İndeksi Nedir?

20 Aralık 2021

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi, diğer adıyla boy kilo indeksi vücudunuzdaki tahmini yağ oranını gösteren değerdir. İndeks kilonuzun boyunuza göre normal olup olmadığını gösterir. Elde edilen değerle insan için uygun kiloya ne kadar yakın olup olmadığı belirlenir. Çocuklarda ve yetişkinlerde beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak yağlanma görülebilmektedir. Vücut kitle endeksi hesaplamasıyla bireylerin aşırı kilosu olup olmadığı belirlenir. Bu hesaplama ile kişinin vücudunda fazla yağ olup olmadığı saptanabilirken, yağ oranı hakkında net bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Kısaca VKİ şeklinde adlandırılan bu hesaplama yöntemine göre normal değerlerin üzerinde sonuca sahip kişilerin vücudunda gereğinden fazla yağ olduğu bilgisine ulaşılır. Bu kişilerde obezite, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıkların görülme riski fazladır. Obezite sağlığı bozacak şekilde vücutta aşırı yağ birikmesidir ve vücut kitle indeksi hesaplamalarına göre kadınlarda vücut ağırlığı olması gerekenden %30, erkeklerde ise %25 oranında fazlalık obezite olarak ifade edilir. Vücut kitle indeksi hesaplaması olması gereken değerden düşük çıkan kişiler ise boyuna göre zayıf kişilerdir. Bu kişilerde anemi, bağışıklık sisteminde zayıflama ve kemik erimesi gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi hesaplaması yapılırken Dünya Sağlık Örgütü'nün obezite sınıflandırması esas alınmaktadır. Ağırlığınızı boyunuzun karesine böldüğünüzde çıkan sonuç fazla kilolu ya da zayıf olup olmadığınızın sonucunu vermektedir. Kişinin sağlıklı olup olmadığını anlamak açısından detaylar veren vücut kitle indeksi, ilerde oluşabilecek sağlık sorunlarına tedbir alınması için bir öngörü oluşturması açısından önemlidir. VKİ hesaplaması çoğu kişide doğru sonuçlar verse de bazı spor yapan insanların kas oranı yüksek olduğundan dolayı sonuçlar yüksek çıkabilmektedir. Bu sonuca göre o kişi obez diyemeyiz çünkü yağ oranları düşük onun yerine kas oranları yüksektir. Genel olarak verdiğimiz örnekte olduğu gibi istisnalar hariç doğru sonuçlar vermektedir.

VKİ= Ağırlık / Boyun metre cinsinden karesi yani Ağırlık / boy x boy şeklinde hesaplanır.

Boyu 170 olan ve 100 kilo olan biri için hesaplama şu şekildedir;

1.7 x 1.7 = 2.89

100 / 2.89 = 34.60 

VKİ= 34.60 şeklinde sonuç vermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü' nün belirlediği değerlere göre 18.5'in altındakiler zayıf, 18.5-25 arası normal, vücut kitle indeksi 25'in üzeri olan kişiler fazla kilolu, 30' un üzerinde ki değerler obezite ve 40'ın üzerindeki değerler ileri derecede obezite olarak kabul edilmektedir. Vücut kitle indeksinde yağ oranı, kişinin vücut tipi gibi etmenler yer almadığı için obezite tanısının konulması için gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...