Vücutta Çatlak Görünümü Nasıl Geçer?

13 Aralık 2021

Vücutta Çatlak Görünümü Nasıl Geçer?

Çatlak hem kadınların hem de erkeklerin rahatsız olduğu bir görünümdür. Genellikle ani kilo alma ya da verme gibi nedenlerden dolayı vücutta çatlaklar oluşabilmektedir. Özellikle hamile kadınların %95nde hamilelik süresince önlem alınmadığı takdirde çatlak oluşmaktadır. Çatlaklar derinin genişlemesinden dolayı oluşan yarıklara denilir. Bazı kişiler bu görünümden çok rahatsız olurken bazı kesim rahatsızlık duymamaktadır. Bu görünümün geçmesi zor olabilmektedir. Hatta çatlaklar için kesin çözüm de net olarak bulunmamaktadır. Yapılan işlemlerin büyük bir kısmı çatlak görünümünün hafifletilmesini sağlamaktadır. Fakat en iyi çözüm özellikle hamileliklerde hamilelik süresince çatlak oluşmaması için önlem almaktır. Çatlaklar oluştuktan sonra geçmesi daha zor olmaktadır.

Çatlak Görünümü Nasıl Hafifletilir Ya da Geçirilir?

Çatlaklar vücuttaki kuruluk ile doğru orantılıdır. Uzmanlar özellikle hamilelik gibi net bir kilo alma döneminde çatlak oluşmaması için kadınların bu dönem boyunca vücutlarını hem çok iyi nemlendirmelerini hem de çatlak önleyici bazı kremler kullanmaları gerektiğini söylemektedirler. Aynı zamanda su içmenin de çatlakların oluşmasını engellediğine dair düşünceler bulunmaktadır. Vücut kuru kaldığında kilo alımı ile birlikte deri kasılarak yırtılır. Ve bu görünüme çatlak adı verilir. Bu yüzden her zaman vücudun nemli tutulması çatlakları önlemeye yardımcı olacaktır. Oluşan çatlakları gidermek için ise bazı basit yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri son yılların gözde trendi at kılı fırçalarıdır. At kılı fırçaları ile vücudun her tarafı düzenli bir şekilde kalbe doğru fırçalandığında kan akışı hızlanmaktadır. Kan akışının hızlanması ise hem selülit hem de çatlaklar için önemlidir. At kılı fırçasından sonra ise ya nemlendiriciler ile ya da çatlak önleyici yağlar ile vücut nemlendirilmelidir. Özellikle çatlak önleyici yağlar çatlakların görünümünü hafifletmede oldukça yararlıdır. Çatlaklar için daha profesyonel yöntemler ise şu şekilde olmaktadır;

  • Dermoreller: Dermorellerin ucunda küçük çok sayıda iğne bulunmaktadır. Bu dermoreller ile birlikte çatlakların oldukları yerlere küçük mikro delikler açılır. Daha sonra bu deliklere hücre yenileyici kremler ve vitaminler sürülür.
  • Biodermogenesi: Çatlak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile dokular canlandırılır ve yenilenmesi sağlanır. Daha sonra çatlaklar doldurulur. Bu yöntem dâhil diğer tüm yöntemler çatlakların tamamen giderilmesi için yeterli olmamaktadır. Çatlaklar derin yırtık ve yara izleri olduğu için tamamen iyileşmesi zordur.
  • Karboksiterapi: Derinin altına karbondioksit gazı verilir. Ve deri bu gaz ile kalınlaşarak çatlak görünümü azalır.
  • Boyalı lazerler: Bu yöntem ise yeni oluşan mor ya da kırmızı renkli çatlaklar için kullanılmaktadır. Oluşan yeni çatlaklara lazer verilerek görünümünün azaltılması sağlanır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...