Vücutta İltihabı Yok Eden Mucize 8 Besin

13 Aralık 2020

İltihapları ciddiye almalısınız. Eğer dikkat edilmez ise ileride daha kötü sonuçlara sebep olabiliyor. Kronik hastalık iltihapları olan eklem iltihabı veya siroz hastalığına benzer hastalıklarda olduğu gibi vücudun bir bölgesini etkiler. Veya Çölyak hastalığındaki gibi iltihabın tüm vücudu etkisi altına alması mümkün.

Genel anlamda iltihabın nelere sebep olduğunu anladığımıza göre, iltihaplar ile mücadele eden bitkilerden en iyi olanları birlikte inceleyelim.

1- Zerdeçal

Zerdeçal içerisinde bulunan en etkili bileşen kurkumin köküdür. İçerisinde olan antioksidan özelliği karaciğeri koruyor. Aynı zamanda vücutta bulunan histamin seviyesini düşürüp iltihabı yok etmeye yardım eder.

2- Zencefil

Zencefil içerisinde iltihap yok edici ve ağrı kesici özelliği olan 4 bileşim bulunmaktadır. Paradol, zingeron, gingerol ve shogaol hepsinin birleşimi ile vücutta ağrıyı artıran prostaglandin adında olan yağ asitlerinin azaltmaya yardım eder.

3- Cayenne biber

İçerisinde bulunan kapsaisin madde, artrit ve bunun gibi diğer iltihabı ile alakalı olan hastalıkların bilinen COX-2 adında olan enzimini bloke etmektedir.

4- Fesleğen

İltihaplar ile savaşan ilk bitki fesleğendir. İçerisinde bulunan Öjenol adındaki bileşen bitkinin kendine has olan koku ve tadı verir. Ayrıca iltihap yok edici özelliği vardır.

5- Ak söğüt kabuğu

Kabuğunda bulunan salisin maddesi, aspirin ile benzeyen özellikleri taşır. Aslında ak söğüt kabuğu, aspirine göre daha fazla iltihap gideri ve ağrı kesici özelliği daha çoktur.

6- Oregano

İçerisinde olan bioflavanoid ve polifenol maddesi, vücut içerisinde zarara neden olan serbest radikaller ile savaşırlar. Vücutta bulunan hücrelerde serbest radikallerin az olması iltihap da daha az olacaktır.

7- Sarımsak

En doğal antibiyotik özelliğine sahiptir. İçerisinde bulunan sülfür etkisi ile iltihap yok edici özelliğine sahiptir. Ayrıca mikroplar ile savaşır ve kalp hastalıklarına da iyi gelmektedir.

8- Isırgan otu

Böbreklerde bulunan toksinleri atmaya yardımcı olan bir bitkidir ısırgan otu. Ayrıca ısırgan otu vücutta oluşan iltihabı ve ağrıyı azaltmakta etkili olduğu düşünülüyor.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...