Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır

6 Kasım 2021

Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır

Son zamanlarda çıkan araçlar sayesinde, bir web siteye sahip olmak kolaylaştı. Son yıllarda, web sitesi oluşturma kolaylığı genişledi, fakat bu siber saldırılarda artışı da beraberinde getirdi. WordPress gibi web site eklentileri sayesinde neredeyse herkes bir web sitesi kurabilir veya yönetebilir. Fakat sanal dünyada web sitesini kurmak yeterli değildir. Verilerin ve kullanıcıların güvenliğini sağlayamayan bir web site uzun süre hayatta kalamaz. Kullanıcı bilgilerinin yanlış ellere geçmesi, kullanıcıların hayatını tehdit edecek sonuçlar doğurabilir. Aynı zamanda web sitesi kırılırsa, kullanılamaz hale gelebilir. Hiçbir yöntem sizi tamamen hack saldırısından tam anlamıyla korumasa da, atılacak her adım riski minimuma indirecektir. Aynı zamanda sanal güvenlik çözümleri, saldırıya uğrayan siteyi tekrar çalışır hale getirmeyi de içermektedir.

 

 

Web Site Güvenliği İçin Yöntemler

1-Web Sitenizi Güncel Tutun

Öncelikle sitenizi yönetmek için kullandığınız platformları güncel tutmalısınız. Web sitenizin çalışmasını sağlayan komut dosyalarını düzenli olarak güncelleyip, güvenlik zafiyetlerini tespit etmelisiniz. Güncel olmayan bir web sitesinde, kullandığınız eklentiler ve temalar siber saldırılara karşı savunmasızdır.

2-Verileri Yedekleyen

Web sitenizi düzenli olarak yedeklemeniz durumunda, sitenizin kırılması durumunda verilerinizi kaybetmezsiniz. Sahip olduğunuz yedekleri kullanarak sitenizin erişilemez hale gelmesini daha başlamadan engellersiniz. Web site yedeklemesinin birçok yolu bulunmaktadır bunlar manuel ve otomatik olarak ikiye ayrılmaktadır. Manuel yöntemlerde sürekli el ile verileri ve veri tabanlarını kopyalamak zorunda kalırsınız. Otomatik yedekleme sağlayan hizmetleri kullanırsanız, sizin çaba sarf etmenize gerek kalmadan uygulamalar yedeği kendileri alır ve bulut sunucularında saklar.

3-Siber Güvenlik Uzmanı İşe Alın

Bir siber güvenlik uzmanı çalıştırmak, web sitenizin güvenliği için gereklidir. Genellikle basit işleri kendiniz çözebilirsiniz, fakat korunması gereken veri büyük olduğunda ve kapsamlı bir web sitesi söz konusu olduğunda bir siber güvenlik uzmanı çalıştırmanız gerekecektir. Bu hizmetten faydalanmak web sitenizde ki kötü amaçlı etkinlikleri takip etmenizi sağlar.  Siber güvenlik uzmanı tarafından güvenlik açıkları hakkında düzenli bilgilendirilirsiniz, aynı zamanda kullanıcı verilerinin çalışmasına karşı önlem planları hazırlayabilirsiniz.

4-Güvenlik Açıklarını Tarayın

Siber saldırılara karşı düzenli olarak sunucularınızı taramalısınız, Genellikle web sitenize yeni bir eklenti veya özellik eklediğinizde, bu güvenlik açıkları doğurur. Çünkü web sitesinin çalışma prensibi değişmiştir, ve önceden alınan güvenlik önlemlerinin yeni özellikler üzerinde etkisi düşüktür. Güncelleme sonrası komut dizisinde oluşacak güvenlik açıkları, web sitenizi savunmasız hale getirecektir. Neyse ki web sitenizin güvenlik açıklarını tespit etmek için birçok yol bulunmaktadır. Kendiniz deneyebilir, ücretsiz test araçlarından yardım alabilir veya profesyonel şirketlerden destek alabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...