Winrar Ne İşe Yarar?

2 Temmuz 2022

Winrar Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlarımızda en çok kullandığımız programlardan biri olan Winrar programı birçok kullanıcı tarafından bilinmemektedir. Dosyalarımızı çok daha hafif bir hale getirmek için kullandığımız Winrar ne işe yarar yazımız ile bilgilendirici bir metin hazırladık.

Winrar, bilgisayarlar için hazırlanmış bir sıkıştırma programıdır. Dosya sıkıştırma işlemi sayesinde dosyalar disk içerisinde daha az yer kaplamaktadır. Daha az yer kaplamasının yanı sıra diske taşınma esnasında da hızlı oldukça fazla olmakta ve kullanıcılara zamandan da tasarruf sağlamaktadır. 

Birçok işletim sistemi tarafından kullanılan bu dosya sıkıştırma programı sabit sürücüleriniz üzerinde dağınık dosyaları daha toplu bir forma kavuşturur.

Winrar Nasıl Kullanılır?

Winrar ne işe yarar sorusu özellikle dosya sıkıştırma işlemi yapmak isteyen ancak bu konuda başarısız olan kullanıcılar tarafından merak edilmektedir.
Winrar programı kullanmak için ilk yapmanız gereken bu programı bilgisayarınıza kurmanızdır. İnternet üzerinden kolayca indirebileceğiniz bu program ile sıkıştırmak istediğiniz tüm dosyalarınızı kısa sürede daha az yer kaplayacak forma kavuşturabilirsiniz. 

Winrar kullanımı oldukça basit bir programdır. Bilgisayarınıza bu programı kurduktan sonra hangi dosyaları sıkıştırmak istiyorsanız dosya üzerine gelip sağ tıklayarak Winrar seçeneğini tıklayın. Kısa sürede dosyanız Winrar dosyasına dönüşür ve daha az yer kaplar. Eğer Winrar dosyası içerisinden bilgilere bakmak ya da Winrar dosyasına erişmek isterseniz dosya üzerine gelerek sağ tıklamanız ve “buraya çıkart” diye belirten seçeneğe tıklarsanız dosyanız eski formuna geri kavuşur. 

Winrar kullanımı ile birçok işlemi yapabilirsiniz. Örneğin; 

  • Winrar ile dosya sıkıştırma
  • Winrar hasarlı dosya onarma
  • Winrar şifre kırma işlemleri
  • Winrar gizli dosya şifreleme

Winrar ile Şifre Kırma işlemleri

Winrar ne işe yarar sorusuna verilen yanıtlardan biri de Winrar kullanarak kolayca şifre kırma işlemleri yapabilir olmanızdır. Bu işlem için yapmanız gerekenler;

  • Unzip- online sitesine girmeniz
  • Dosya seçme sekmesinden şifreli RAR dosyasını seçmeniz
  • “uncompress file” butonu bularak tıklayın ve bir süre açılması için bekleyin
  • Dosyanın boyutuna göre bir süre sonra dosyanın şifresiz bir halini sizinle paylaşacaktır.
  • Winrar şifresi kırma adımları bu kısımda sınırlı olmaktadır. Bu adımların en sonunda şifresini unuttuğunuzda dosyayı şifresiz bir şekilde kullanıma devam etmenizde sorun olmaz.

Winrar programı ile dosyalarınızı sıkıştırma ve diğer işlemleri nasıl yapacağınız hakkında ayrıntılı bilgiler için ilgili içerik kısmına tıklayınız. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...