YALNIZLIKLA NASIL BAŞ EDİLİR?

14 Ekim 2021

Günümüzde birçok insanın en büyük derdi olan yalnızlık aslında insanlık tarihinin en başından beri süregelen bir problemdir. Aslında bu durumun her insanda farklı etkileri vardır. Çünkü bazı insanlar için yalnızlık bir sorunken, diğerleri için bir ödül olabiliyor. Bu yüzden bu konuyu iki başlıkta ele almak daha doğru olacaktır. 

YALNIZLIK BİR ÖDÜL MÜ?

Dünya nüfusu son verilere göre yaklaşık 7,9 milyar kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Çoğu kişinin bildiği üzere bu nüfusun çoğunluğu Çin ve Hindistan'da bulunmaktadır. Ancak bilinenin aksine kilometrekareye düşen insan sayısı bakımından ilk sırada Hong Kong'daki, Macao şehrinde kilometrekareye düşen insan sayısı neredeyse 20.500 kişidir. Böyle bir yerde yaşıyorsanız insan veya makine sesinden uzak kalmak biraz zor gözüküyor. Bu durumda insanın yalnız başına kalabilmesi ödül gibi gözüküyor.  

YALNIZLIK BİR SORUN MU?

Bilişim çağı, insanlık tarihini teknoloji anlamında çok ilerilere götürdü ve götürmeye devam ediyor. Teknoloji ile eskiden odalar büyüklüğündeki makineler artık avcumunuz içinde duruyor. Bu durum bir taraftan işlerimizi kolaylaştırırken diğer taraftan insanları yalnızlığa itmiyor mu ? İnsanlar artık görüşmelerinin %80'ini teknolojik aletlerle gerçekleştiriyor. Bu şekilde insanlar birbirlerini sadece pikselli ekranlar arkasından görüyor. Yapılan bir araştırmaya göre görüntülü konuşmalardan dolayı yeni doğan çocukların zekası 2000 yılından önce doğan çocuklara göre düştüğü tespit edilmiş.  

Peki yalnızlığı aşabilmenin bir yolu yok mu? Sizlere bu sorunun cevaplarını aşağıda birkaç öneri ile ele almak isteriz.  

KURSA KATILIN

Kendinizin güçlü yanlarınızı geliştirmek ya da zayıf taraflarınızı eğitmek için olabilir. Bu şekilde sizin gibi düşünen başka insanların bulunduğu bir ortamda daha kolay sosyalleşerek hem yalnızlığınızı yenmiş hem de yeni yetenek ve beceriler elde etmiş olabilirsiniz. 

GÖNÜLLÜ OLUN

Size göre insanlığa veya doğaya faydası olan kuruluş/vakıf' da gönüllü çalışmak kendinizi daha değerli görmenizi sağlayacaktır. Böylelikle özgüveninizi ve öz saygınızı arttırırken yaşamdan daha çok zevk almanın tadına varacaksınız. Ayrıca sizinle birlikte çalışan insanlarla iş birliği halinde olmanız sosyal hayatınızda bir sınıf atlatabilir. 

HAYVAN SAHİPLENİN

Bazı insanlar aradıklarını her zaman insanlarda bulamayabiliyor. Sizde böyle düşünüyorsanız bir barınaktan minik bir arkadaş sahiplenmek size çok iyi gelebilir. 

SPORA BAŞLAYIN

Spor insan hayatında önemli bir rolü vardır ancak birçok insan günlük rutinlerini bozup spor için yarım saat ayıramadıklarını görüyoruz. Spor yapmak vücudunuzu geliştirerek fiziksel olarak güçlenmenizin yanı sıra mental olarak da güçlendirdiğini unutmamak lazım. Atalarımız boşuna dememiş '' Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.'' diye. 

DESTEK ALIN

Eğer ki kendinizi gerçek anlamda çökük hissediyorsanız kesinlikle profesyonel kişilerden destek almaktan çekinmeyin.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Anarşizm ‘in Öğretisi Nedir?

1 Eylül 2022

Anarşizm‘in öğretisi nedir? Sorusu insanların birbirlerine sıklıkla sorduğu bir sorudur. He...

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

Batıl İnanç Nedir?

1 Eylül 2022

Batıl inanç nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir durum halini aldı. Bun...

EN ÇOK İZLENEN FİLMLER

30 Ağustos 2022

Tüm zamanların en çok izlenen ve hasılat yapan filmleri neler? 1. AVATAR James Cameron...