Yaratıcılığı Geliştirmeye Yardımcı Besinler Neler?

14 Temmuz 2020

Yaratıcılık denince akla gelen isimler hep aynıdır. Bethooven ,Mozart , Da Vinci bunlar herkezin bildiği dahi isimlerin bir kaçı.Yaratıcı bir beyne sahipseniz ,Karşılaştığınız probleme her zaman orjinal bir çözüm bulabilirisiniz.Başkalarının düşündüğünün çok daha dışında düşünmek ve üretmektir aslında yaratıcılık.Tabi bunları etkileyen ve yaratıcılık konusunda bizde fayda sağlayacak besinler doğada bir hayli fazladır. Gelin bu besinlere birlikte bakalım.

Fındık ezmesi, eğer bu besine alerjiniz yoksa bunun nimetlerinden bolca faydalanmanızı tavsiye ederiz.Fındık ezmesi potasyum ve protein açısından oldukça zengindir.Bünyesinde çok fazla doymamış yağ bulundurur.Bu da beynimiz için mucizedir.Ayrıca kalp dostudur ve enerji verir.

Ginseng bitkisi ,oldukça zengin içerikli bir besindir.Bu bitkinin beynimize sağladığı yararlar ; beyin fonksiyonlarını güçlendirir, Stres ve yorgunluğu alır. Stresle başa çıkmamızı kolaylaştırır.Beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

Su %85 oranında beynimizde bulunur.Vücudunuzu susuz bıraktığınız zaman hormon dengesizliğine davetiye çıkarmış olursunuz.Buda strese girmemize neden olur. O yüzden su beynimiz için çok önemlidir.

Siyah çikolata kimsenin hayır diyemeyeceği bir lezzet. Lezzetli olduğu kadar faydaları da tartışmasız çok fazla. Siyah çikolata vücudun mutluluk hormonu salgılamasına katkısı oldukça fazladır.Her gün az miktarda siyah çikolata tüketmek stresimizi azaltarak beynimizi sakinleştirecek.

Tavuk eti beyni kuvvetlendirir.Bunun sebebi içinde barındırdığı protein ve amino asitlerdir.Ayrıca sofralarımızın vazgeçilmezidir.Beyin sağlığı için bolca tüketiniz.

Yumurta bolca kolin maddesi içerir.Ayrıca bol protein zenginidir.Kolin maddesi de beyin fonksiyonlarının gelişimi için oldukça faydalıdır.Hafızaya da etkilidir, yumurta. Bolca tüketerek hem hafızayı hemde beyin yaratıcılığını geliştirin.

Çilek , kiraz, dut bu meyveler yüksek oranda antioksidan içermektedir.Antioksidanların da beyne ve hafızaya faydaları çok fazladır. Yaz geldiğinde bu meyvelerden sıkça tüketelim.

Chia Meksika da yetişir. Omega 3 zenginidir.Bu vitamin de beyin zağlığı açısından çok faydalıdır.Ayrıca kan şekerini dengeler ve enerji veririr.

Kinoa ,yüksek miktarda protein içerdiği için ,enerji veren bir besindir.Ayrıca antioksidan içerir, buda beyin sağlığımıza katkıda bulunur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...