Yaşamsal Fonksiyonların Durması "İnme"

9 Eylül 2021

Beyne giden kan akışı azaldığı durumlarda veya kan akışının kesintiye uğradığı durumlarda yaşanan ani felç durumu, inme olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında bu şekilde tanımlanarak yer edinen inmeler, meydana geldiği andan itibaren beyin hücrelerinin dakikalar içerisinde ölmesine sebep olmaktadır. Beyin hücrelerinin çok hızlı bir şekilde ölmesiyle beyin fonksiyonlarında ciddi hasarlar meydana gelir hatta bu fonksiyonların tamamen yitirilmesine de sebep olabilmektedir. Bu durum geçici veya kalıcı olabilmektedir. Yaşanan ani inme durumlarında erken müdahale büyük önem taşımaktadır. Beyin hücreleri daha fazla zarar görmeden hasta acil tedaviye alınmalıdır. Acil tedavi ne kadar hızlı olursa beyin o kadar az zarar görür.

 

 

İnme Nasıl Olur?

İnme kan sızıntısı veya patlaması sonucu meydana gelmektedir. Ayrı olarak ise beyinle bağlantılı damarların sızdırması veya yırtılması durumunda meydana gelen durumuna "hemorajik inme" denilmektedir. İskemik inmeyse, damarlarda yaşanan kan akışının bir süre kesilmesinden kaynaklanmaktadır. Kan akışının kesilmesiyle kişiler ani olarak felç durumuna maruz kalır.  Halk arasında inme olarak tabir edilen bu durum aslında vücudun yaşadığı felç durumudur. Bedenin yöneticisi beynin işlevsel fonksiyonları zarar gördüğünde bedensel fonksiyonlarımızda hareketsiz kalır. Damarların daralması veya tıkanması, o alanda yağ ve pıhtıların birikmesine ortam hazırlamaktadır.

 

 

Bu birikme hali de damarların patlamasına veya çatlayarak sızmasına neden olmaktadır. Ardından da iskemik inme meydana gelmektedir. Hemojik çeşidi ise yüksek tansiyon, aşırı kan sulandırıcı ilaç kullanımı, beyin damarlarının zamanla şişmesi, travma ve ciddi protein birikimleri beyin damarlarının yırtılması veya sızdırması olayını meydana getirir. Yaşanan inme durumu beyinde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Vücudumuzun büyük bir kısmı veya tamamı fonksiyonlarını kaybedebilir. Bu da kişileri hareketsiz ve yatağa bağlı bir hayat mahkum eder.

 

 

İnme Belirtileri Nelerdir?

Sizleri hayattan koparacak bu hastalığı engellemek için atılacak ön büyük adım erken tedavidir. İnme belirtilerine hakim olmanız durumunda, yaşadığınız rahatsızlıklar şüphelenmenizi ve doktorunuza başvurmanızı sağlamaktadır. İnme durumunu yaşamadan hastane ortamında yapılan kontrollerle öngörmek ve engellemek mümkündür. Uzmanlar belirtilerini şu şekilde sıralamaktadır:

 

  • Konsantre olamamak: Başkaları konuşurken konuşmaya konsantre olamama ve anlayamama durumu, Kendiniz konuşurken veya başkaları konuşurken olaya adapte olamıyorsanız,
  • Vücutta uyuşma: Elleriniz, ayaklarınız, bacaklarınız, yüzünüz ve kollarınız sıklıkla uyuşuyorsa,
  • Şiddetli baş ağrısı: Şiddetli baş ağrıları ve bunun sıklaşması, bunun beraberinde kusma ve bilinç değişikliği yaşıyorsanız,
  • Görme Bozukluğu: Gözlerinizde kararma ve bulanıklıklar oluyorsa inmeden şüphelenebilirsiniz. En erken tedavi için en yakın hastaneye başvurmalısınız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...