Yaz Aylarında Cildinizi Nemlendirmek İçin Öneriler

16 Temmuz 2021

 

   Yaz ayları, cildin en çok korunması gereken dönemlerdir. Özellikle güneş ışınlarının daha dik açıyla dünyaya ulaştığı bu zamanlarda, cildi korumak ve nemlendirmek çok önemlidir. Üzerine bir de havuz girildiğinde, havuzdaki kimyasallar cildi olumsuz etkileyebilir. Bu sebeplerden dolayı, yaz ayları cilde en çok bakım yapılması gereken dönemlerdir. Sizin için Yaz aylarında cildinizi nemlendirmek için öneriler bilgilerini toparladık.

 

 

Yaz Aylarında Yapılması Gerekenler

   Özellikle tatile gitmeden önce yapılacak nem maskeleri büyük önem arz etmektedir. Tatilde gerek deniz suyunun tuzu gerekse havuz suyunun kimyasalları ve güneş ışınına daha uzun saatler maruz kalınması, cildin nem ihtiyacını arttıracaktır. Bu sebeple, tatile gitmeden önce yoğun nem maskeleri uygulanması tavsiye edilir. Ayrıca, cildi nemlendirmek için uygulanan mezolifting veya mezoterapi işlemleri de cildinize iyi gelecektir. Bu işlemler, hyalüronik asitin vücudun yüz, dekolte bölgeleri ve diğer güneş gören bölgelerine ince ve küçük iğnelerle enjekte edilmesiyle yapılır. Bu sayede cilt uzun süren bir neme maruz kalır. Yaz aylarında bu nem istenilen bir şeydir. Sağlıklı ve nemli bir cilt için bu işlemlerin 2-3 seans yapılması tavsiye edilir.

 

 

Yaz Aylarında Yapılmaması Gerekenler

   Yaz aylarında çok sert partiküller içeren peelinglerden uzak durulmalıdır. Bu, cildin soyulmasına sebep olur. Ayrıca çok yağlı ürünler kullanılmamalıdır. Özellikle karma veya yağlı ciltli iseniz, yaz aylarında kullanılan yağlı ürünler cildinizi iyice yağlandıracaktır. Cilt bakımında yağlı ürünler yerine su bazlı ürünler tercih edilebilir. Güneş kreminin dikkatli seçilmesinde fayda vardır. Cildinize uygun olmayan içeriklerdeki güneş kremleri, isimleri krem olsa bile cildinizi kurutabilir. Parfümlü ürünler, ciltte güneş lekesi bırakabilir. Ayrıca ürünün içerdiği parfüm, cildinizi kurutabilir. Yaz aylarında bunlara da dikkat edilmelidir. 

 

 

Yaz Aylarında Cildimizi Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular

Yaz aylarında cildinizi nemlendirmek için öneriler için öncelikle yaz ayının nasıl bir mevsim olduğunu bilmemiz gereklidir. Yaz ayları, güneş ışınlarının daha dik açıyla dünyaya ulaştığı zamanlardır. Özellikle 11.00 ve 16.00 saatleri, güneşin en dik açıyla vurduğu saatler olduğundan, bu saatler aralığında daha dikkatli olmakta fayda vardır. Siğillere neden olabilecek ve cildi kurutabilecek bir ortam olan havuzlarda hijyene ve kalınan süreye özellikle dikkat edilmesi gerekir. Havuzdan çıktıktan sonra cildinizi suyla temizlemeniz ve su bazlı bir nemlendirici ile nemlendirmeniz önerilir. Özellikle yaz aylarında açık ayakkabı ve terlik giyilmesi sebebiyle, ayak bakımı da önemli bir yer arz etmektedir. Ayaklarınızı yine havuzdan çıktıktan sonra güzelce temizlemeniz ve nemlendirmeniz, hem mantar gibi bulaşıcı hastalıkların gün yüzüne çıkmamasına hem de ayaklarınızın kurumamasına neden olur. 

 

 

 

 

     

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...