Yaz Aylarında Evde Kalan Çocuğunu Oyalamanın Yolları

17 Ağustos 2021

 Yaz döneminde okulların kapanmasıyla beraber çocukların boş vakitleri artmakta, okulla beraber gelen sorumlulukları ve ödevleri azalmaktadır, bu da çocuklarla yapılabilecek aktiviteler konusunun araştırılmasına neden olmaktadır. Boş vakitleri artan çocukları faydalı etkinliklere yönlendirmek; okul sürecinde kazanmış oldukları faydalı alışkanlıklarından ve disiplinden tamamen uzaklaşmamalarını sağlamak oldukça hassas bir konudur.

 

 

Çocukların Teknolojiyle Olan Bağlantısı

 Yazın okuldan uzak kalan çocukları faydalı aktivitelere yönlendirmek ebeveynler için genelde zorlayıcı olmaktadır. Teknoloji, çocukların gelişimi açısından faydalı ve eğitici olarak kullandığı takdirde olumlu sonuçlar verebilmekte fakat günümüzde genelde çocukları oyalama maksadıyla çocukların ellerine bilinçsizce verilen teknolojik aletler çocukların hem sağlık hem de karakter gelişimi açısından oldukça risklidir.

 

 

 Yaz aylarında da normalden daha fazla boş vakti olan çocuklar oyalanmak maksadıyla teknolojik aletlere yönelmekte, kimi zaman aileler de bu durumda yeterli denetimi sağlayamamaktadır. Özellikle yaz döneminde teknolojiyle geçirdikleri zaman dışında çocukların sanal dünyada vakit geçirdikleri ortamların içeriğinin kontrolünün yapılmasında da oldukça titiz olmak gerekmektedir ve çocukların olabildiğince farklı faaliyetlere yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu durumda çocuklarla yapılabilecek aktiviteler önem kazanmaktadır.

 

 

Yaz Döneminde Çocuklarla Beraber Yapılabilecek Etkinlikler

 Yaz döneminde okuldan ve okul arkadaşlarından uzak kalan çocukların sosyal hayattan kopmamasını sağlama konusunda ebeveynlere büyük rol düşmektedir. Bu bağlamda çocukların ilgi alanları doğrultusunda çeşitli yaz kurslarına yazdırmak, çocukları hem enerjilerini olumlu yönde dışarı atabilmeleri hem de sosyalleşebilmeleri açısından oldukça faydalı olacaktır. Okul döneminde göre daha fazla ailecek vakit geçirme fırsatının yakalandığı bu dönemde aileyle geçirilen vakitlerin kalitesini arttırmak çocuklarla yapılabilecek aktiviteler üretmek çok önemlidir.

 

 

 Ailecek gezerek çocuğunuzun daha önce görmediği yerlere götürüp yeni şeyler keşfetmesini sağlamak için yaz dönemi çok iyi bir fırsattır. Çocuğunuzla beraber denize, pikniğe giderek veya kamp yaparak çocuğunuzun doğayla iç içe vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklarla yapılabilecek aktiviteler içinde yer alan tarihi geziler çocuğunuzun tarihe olan ilgisini arttırabilir. Okuldan ve derslerden uzak kalan çocuklar, kitap okuma alışkanlarını kaybetmemeli ve aileler tarafından yaz döneminde düzenli kitap okumaya teşvik edilmelidirler.

 

 

 Evde kitap okuma saatleri düzenleyebilir, aile bireylerinin okudukları kitaplardan bahsettikleri etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Evde satranç turnuvası, şarkı söyleme yarışması, kukla gecesi, sinema gecesi gibi etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Evde geçirilen vakitlerde ise çocukların hayal güçlerine katkı sağlayan kutu oyunları, sessiz sinema, drama oyunları, yasak kelimeler, kukla oynatma gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuklarınızla beraber puzzle, maket, resimli sudoku, bulmaca, problem çözme gibi etkinlikler yapabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...