Yaz Tatili Nasıl Olmalıdır?

15 Aralık 2021

Yaz Tatili Nasıl Olmalıdır?

Havalar ısındıkça, tüm yılın yorgunluğu atmak isteyen öğrenciler ve çalışanlar kendini tatil arayışı içerisinde bulurlar.  Bu noktada önemli olan yaz tatilinin nasıl olduğu değil kaliteli olup olmadığıdır. Çoğu kişi tüm kış boyunca yorulduğu için yaz tatilinin tamamını dinlenerek geçirir. Dinlenmenin yanı sıra kendinize katkıda bulunacağınız aktivitelerle birlikte yaz tatilinizi kaliteli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Kaliteli Bir Yaz Tatili İçin Öneriler

  1. Limitini sizin belirlediğiniz kitap okuma hedefiniz olsun.  Şezlongda uzanırken, sahil kenarında ya da serin akşamlarda gününüzü daha güzel ve kültürlü hale getirebilecek kitaplar tercih ederek daha anlamlı kılabilirsiniz.  Kitap okumak yaz tatilleri için oldukça uygun bir zamandır. Çünkü okul stresine ya da iş hayatı yorgunluğuna kısa süreli bir mola verirken zaman yok bahanesinin kendimize yaptırım yamadığı bir dönemdir. Uzmanlar tarafından açıklanan kitap okuma alışkanlığı, unutkanlık rahatsızlıklarına iyi gelirken geniş bir hayal dünyasının da oluşmasını sağlar.
  2. Sosyal medyayı kendinizden uzaklaştırın.  Sosyal medyayı uzaklaştırmak, kendinizi dinlemeniz ve kendinizin farkına varabilmeniz için güzel bir fırsat. Böylelikle, sosyal medyanın yaptırım gücüne biraz olsun ara vererek kendinizi deşarj edebilirsiniz.
  3. Egzersizleri hayatınıza dahil edebilirsiniz.  Sporu hayatınıza dahil edebilmek adına kararlaştırdığınız saat dilimini ve güne uymanız gerekmektedir. Böylelikle 20-60 gün aralığında yapacağınız spor hayatınızdaki rutin aktiviteleriniz arasına girecektir. Önemli olan, hangi aktivitenin sizi mutlu ettiğinde karar kılmanızdır. Örneğin, spor salonunda spor yapmak sizi daha fazla mutlu ediyorsa spor salonuna kayıt olun. Ya da evde kendi başınıza müzik açarak da spor yapabilirsiniz.
  4. Gönüllük esas olan kurumlarda görev alın. Bu sizi hem daha iyi bir birey haline dönüştürecek, hem çevrenize katkıda bulunarak sosyal bir çevre de oluşturma şansını elde edeceksiniz. Bu kuruluşlardan bazıları, çevreyi temiz tutan özellikle sahillerdeki atıkları toplayan kuruluşlara katılarak hem çevrenizi temizler hem de oradaki gönüllülerle bağ kurarak arkadaş çevrenizi genişletebilirsiniz.
  5. Yeni bir şeyler öğrenin. Daha önce merak ettiğiniz fakat zaman sıkıntısı yaşadığınız için başlayamadığınız şeylere yaz tatilinizde başlayabilirsiniz. Bu yeni bir dil öğrenmek olabilir ya da farklı konularda eğitim veren kurslar olabilir.  İsterseniz evde internet üzerinden de merak ettiğiniz konuları içeren videolar izleyip öğreniminize katkıda bulunabilirsiniz. İlginizi çeken konular ile ilgili yazı, dergi ve makalelere internet üzerinden de ulaşabilirsiniz.
  6. Kurtulmak istediğiniz bir alışkanlığınıza son verin. Örneğin kış boyunca tükettiğiniz zararlı gıdaların birini yaz tatili boyunca tüketmekten kaçının.  Stresli ortamlarda zararlı besinlere ve gıdalara daha çok ihtiyaç duyarken yaz tatilinde bu tarz gıdalara ihtiyacınız kalmayacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...