Yemek Pişirirken Sıkça Yapılan Hatalar  

21 Temmuz 2021

 

Yemek pişirmek oldukça özen isteyen bir şeydir. Öncelikle hijyene oldukça dikkat edilmelidir. Daha sonra koyulacak besinlerin miktarına, pişirilecek tencereye, ne kadar pişeceğine varana kadar pek çok konuda dikkat edilmelidir. Yemek yapmak her ne kadar çok zevkli olsa da yapılan bazı yanlışlar vardır. Bu yazımızda sizler için yemek pişirirken sıkça yapılan hataları bir araya topladık.  

 

Doğru Kesme Tahtası Kullanılmalıdır  

Küçük kesme tahtaları sevimli ve şirindir. Ancak küçük kesme tahtaları yemek yaparken çok uygun olmamaktadır. Kesme tahtası yemek yaparken her daim büyük olmadır. Böylece kesmek ve dilimlemek zorunda olduğununuz malzemeleri rahatlıkla hazırlamanıza imkân sağlamaktadır.  

Yanlış Bıçak Kullanılmamalıdır  

Yemeğin malzemeleri hazırlanırken farklı bıçaklara ihtiyaç duyabilmektedir. Sarımsak gibi küçük malzemeleri keserken, tavuk gibi büyük etleri keserken ya da sebze keserken kullanılan bıçakların farklı olması gerekmektedir. Bunun için her işlemde çok amaçlı bıçaklar tercih edilebilmektedir.  

 

 

Soğuk Tavaya Malzeme Eklenilmemelidir  

Yemek pişirme sırasında sıklıkla yapılan hataların başında şüphesiz, malzemelerin soğuk tava ya da tencereye eklenmesidir. Pişireceğiniz malzemeler tencere ya da tavaya koyulacak ise, önceden ısıtılmış olmasına dikkat edilmelidir. Tencere ya da tava ısındıktan sonra üzerine yağ ilave edilmelidir. Yağ ısındıktan sonra malzemeler eklenmelidir. Eğer soğuk yağa malzemeleri koyulursa hem yapışması hem de yağ çekmesi kaçınılmaz olacaktır.  

Buzdolabından Çıkartılan Et Hemen Pişirilmemelidir  

Et, balık ya da tavuk pişirilecekse ister fırın ister ızgara olsun, buzdolabından çıkarır çıkarmaz direk olarak pişirmeye başlanmamalıdır. Eğer böyle yapılırsa, etin dışı pişecektir ancak içi çiğ kalacaktır. Balık ve et gibi gıdalar buzdolabından çıkarılır ve oda sıcaklığında 15-20 dakika bekletilir. Ardından pişirme işlemine başlanılır. Oda sıcaklığındaki etler, her daim eşit oranda pişmektedir.  

 

 

Yemeklere Baharatlar Erken Eklenmelidir  

Özellikle çok fazla lezzeti olmayan yemekler yapıyorsanız (örneğin kabak gibi) o zaman lezzetlendirici malzemeleri ve baharatı yemek pişerken eklenmelidir. Yemek pişerken baharatlarının eklenmesi lezzetin birbirine karışmasını sağlamaktadır. Baharatlar yemeğe sonradan eklendiğinde birbiri ile homojen şekilde karışmayacak ve böylece yemeğin tadı tamamen alınmayacaktır.    

 

Doğru Tencere Kullanılmalıdır  

Yemek yaparken kullanılan tencere doğru seçilmelidir. Kullanacağınız malzemelere bağlı olarak tencere ne küçük ne de büyük olmalıdır. Özellikle küçük tencerede yemek pişiriliyor ise, malzeme fazla olduğundan ısı düşük olur ve bu yüzden yemekler sürekli haşlama tadında olur. En iyi pişirme bütün malzemelerin eşit şekilde pişirilmesi sonucu elde edilmektedir.  

 


 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ETLİ KARALAHANA DOLMASI TARİFİ

11 Ekim 2023

Etli karalahana dolması tarifi için malzemeler: 15-20 adet karalahana yaprağı 250 gram k...

HINGEL MANTISI TARİFİ

10 Ekim 2023

Hingel mantısı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir ve özellikle Gaziantep yör...

KURU PATLICAN DOLMASI TARİFİ

8 Ekim 2023

Kuru patlıcan dolması, kış aylarında yapılan ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden ...

ET TANTUNİ TARİFİ

7 Ekim 2023

Tabii, size tantuni tarifi verebilirim. İşte gerekli malzemeler ve tarif adımları:Malzemeler...