Din

Yemek Yerken Konuştuklarımıza Dikkat Edelim..Neden mi ?

13 Ekim 2020

Aile ile yemek yemek çok önemli bir eylemdir.Aile olmak ve aile bağını kuvvetli tutmak için hep beraber yani bütün aile üyelerinin sofrayı beraber paylaşması çok önemlidir.

Hayatımız boyunca en güzel anılarımız yada bizi en çok yaralayan olay ve travmalarımızı hep yemek yerken yemek masasında yaşarız.Sizler de bir düşünün bakalım yemek yerken yada yemek masasında yaşamış olduğunuz kötü hatıra ve anılarınız var mı ?

Bir çok insan kendini değersiz hissettiği için hep karışı tarafa taviz verir ,hep kendinden ödün verir fedakarlık yapar ama buna karşılık hiç alıcı olmaz .İşte bu yüzden yemek yerken de hep alıcı durumunda oluruz, yani bir tek yemek yerken alırız.Alırken de bilinçaltımız açılır ve ve bizim bilinçaltımıza herşey kodlanır.

Bilinçaltının alıcı olduğu zaman olan yemek yeme sırasında ve yemek masasında güzel anılardan bahsedin ve mutluluk veren sohbetler başlatın.Yemek yerken olumsuz haber izlemeyin ,tv karşısında yemek yemeyin.Yada yemek yerken gazete okumayın.

Yemek yerken tüm aile aynı anda yemek yemeye özen gösterin.Eğer yalnız yaşayan biriyseniz ,güzel anılar düşünün , güzel şeyler hayal edin ve kendi kendinize olumlamalar yaparak bilinçaltınıza olumlu kodlamalar işleyin.Bu olumlamayı herkes yapabilir.Olumlamalar ; Ben çok değerliyim ,ben sevilmeyi hak ediyorum ,kolay kilo veren bir insanım ,çok mutlu bir hayatım ve evliliğim var , şifalanıyorum vb gibi istediğiniz olumlamaları yapabilirsiniz.

Evli olanlar eşlerine güzel sözlerini yemek masasında söylesinler , anne babanıza yemek yerken sevginizi ifade edin.

Yemeği yapana yemeğinin çok lezzetli olduğunu söyleyin , takdir edin , emeğinin karşılığını verin ona bu şekilde.Bu durum yemek yapanı çok mutlu eder ve her yemek yapışında onu daha özenli olmaya teşvik eder.

Özellikle yeni yemek yapmaya başlamış insana yemeklerinin çok güzel olduğunu söylemek çok önemlidir.Çocuğunuza onu ne kadar sevdiğinizi ve onun çok değerli olduğunu da yemek yerken söyleyin.

Peygamber efendimiz (s.a.v ) kalabalık ve toplu yemek yerken konuşmanın sağlık açısından ,yemeğin lezzeti açısından ve insanların sevgisini arttırması açısından çok önemli olduğunu ifade etmiştir.

Özellikle yemeğe başlamadan önce besmele ile başlamak çok önemlidir.Besmele çekmeden yemek yiyen doymak bilmez.Yemeğe başlamadan önce muhakkak besmele çekiniz.Yemeği bitirip kalkınca da ALLAH'A hamd etmek için Elhamdülillah demek de çok öenmlidir.

Lütfen yemek yerken sofrada dertli , tasalı ,gamlı konuşmayın.Yemek masasında çocuğunuzu , eşinizi ,eleştirmeyin ,tartışmayın ,öfkelenmeyin.Sıkıntılı hiçbirşey konuşmayın.Gıybet ve dedikodu asla yapmayın.Çünkü yemek yerken bilinçaltının alıcı olduğunu düşünerek bu kötü olan herşeyi bilinçaltına işlemeyin.

Güzel mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız yemek yerken , kendinizi , zihninizi, ve dilinizi kontrol ederek hayatınızı güzelleştirin.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...