Yeni Nesil Makine Teknolojileri İşsizliğe Sebep Olabilir Mi?

9 Temmuz 2021

Yeni Nesil Makine Teknolojileri İşsizliğe Sebep Olabilir Mi? Zamanın geçmesiyle birlikte teknoloji hızla ilerlemiş ve böylece yepyeni teknolojiler ortaya çıkarak hayatımızın içine dahil olmuştur. Hayatımıza dahil olan teknolojiyle beraber insanların yaptığı birçok işi makineler yapmaya başlamıştır. Bunun pozitif etkileri olduğu gibi negatif etkileri de olmuştur. Peki yeni nesil makine teknolojilerinin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?  Veya bu teknoloji gerçekten insanlığın korktuğu gibi işsizliğe sebep olabilir mi?

 

 

Yeni Nesil Makine Teknolojilerinin Etkileri 

Eskiden birçok işçi buğday hasat ederken, tohum ekerken birçok zorluğa maruz kalıyordu ve günlerce vakit harcıyorlardı. Şu an birçok kişinin yapacağı işi tek bir makine tek seferde hızlıca yapabilecek hale gelmiştir. Ancak bu durum zaman ve para bakımından olumlu gibi görünse de o işi yapan insanların işsiz kalması kaçınılmaz olmuştur. Bu durumda yeni nesil makine teknolojileri işsizliğe etkisi bazı durumlarda olumsuz yöndedir. Bunun yanında bir makine yeri geldiğinde binlerce insanın yapabileceği bir işi saniyeler içinde yapıyor olsa bile bazı işler için bu geçerli değildir.  Örneğin bir çevirmenin çevirisi ile bir çeviri programının çevirisi aynı olmayacaktır. Örneğin kitap çevirisi yapılırken programlar kullanılarak çevrilen birçok kelime cümle bütünlüğünün sağlanması açısından insan gücü ile değiştiriliyor. Bu bakımdan makinelerin bazı sektörlerde insanların yerini alması çok çok uzun zaman alacaktır. Her yeni çıkan teknolojinin insanın yerini alması mümkün değildir. Çünkü insan yapay zekaya kıyasla duygu içeren canlı bir varlıktır ve bu yüzden yapay zekanın yapamayacağı birçok işi yapabilir. Her ne kadar gelişen teknoloji bazı sektörlerde insanın yerini alsa da insanlar yepyeni alanlar üreterek işsizliği azaltmanın bir yolunu mutlaka bulmaktadır.

 

 

Yeni Nesil Makine Teknolojilerinin İşsizliğe Olumlu Etkileri 

Yeni nesil makine teknolojileri işsizliğe etkisi sadece olumsuz yönde değildir. Gelişen teknolojiyle birlikte yepyeni iş alanları ortaya çıkmaktadır. Bunun en basit örneği bilgisayardır. Örneğin bilgisayar birçok insanın eskiden yaptığı işi elinden almış olabilir ancak bilgisayar sayesinde e-ticaret gibi bir sektör var olmuştur. Böylece birçok insan için yeni iş sahaları açılmıştır. Teknoloji ilerledikçe insanlar zamandan, paradan ve birçok şeyden tasarruf edip bu zamanlarını kendilerini geliştirmek için kullanıyorlar. Örneğin eskiden deve sırtında 1 ayda gideceğiniz bir yolu şimdi uçakla saatler içinde gidebilirsiniz. Bu durumda eskiden kervansaraylarda iş yapan insanlar veya deve ticaretiyle uğraşan insanlar zamanla işsiz kalmış olabilir ancak şu anda otel ve tatil kavramları birçok insana iş imkânı sağlamaktadır.

 

 

Kısacası birçok iş alanı zamanla yok olsa bile teknoloji ilerledikçe insanlar başka şekillerde işler bularak geçimlerini sağlamaktadırlar.  Tarih boyunca ilerleyen teknoloji bir yandan bazı insanlara yeni iş fırsatları verirken bazı insanlara da işsizlik gibi bir sorun çıkartmıştır. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...