Yer Temizleme

12 Ocak 2022

Yer Temizleme

Yer temizleme koronavirüs salgın hastalığı sonrası daha çok önem taşımaktadır. Hastalıktan korunmanın en etkili yolu hijyen ve temizliktir. Parke, fayans, mermer ve doğal taş döşemeli zeminler için farklı malzemeler kullanılmalıdır. Zeminleri yıpratmadan temiz tutabilmek için püf noktalara ihtiyaç vardır.

Laminat Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Laminat parke temizliği ile doğal ahşap temizliği prensibi aynıdır. Laminat parkeler ahşabın yan ürünlerinin sıkıştırılıp üzerine koruyucu katmanla kaplanması ile meydana getirilir. Parkeler ahşap malzemeden yapılsa da koruyucu katman sayesinde daha dayanıklıdır. Buna rağmen temizlik solüsyonları tercih edilirken fayans yüzey temizleyicileri yerine ahşap temizleyiciler kullanılması daha iyi olur. İyi bir temizlik için süpürgelikler de dahil detaylı toz alındıktan sonra nemli temizliğe geçilir. Paspas ve mop gibi araçlarla ıslaklık bırakmadan temizlik yapılır. Kuru bir havlu ile kalan ıslaklıklar giderilmelidir. 5 litre suyun içerisine 1 kapak sıvı yüzey temizleyici ekleyerek temizlenir. Beyaz sirke isteyenler için zemin temizliğinde kullanılan doğal ürünlerdendir. 

Doğal Ahşap Parkelerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap parkelerde çamaşır suyu ya da yoğun kimyasal malzeme kullanmak malzemeye zarar verebilir. Yer temizleme işlemi sonrası ıslak kalma durumu da zemini yıpratabilir. Ahşap için üretilmiş özel ahşap solüsyonları ile zemini ıslaklık bırakmadan temizlenmelidir. Kimyasal temizleyiciler yerine doğal temizleyicileri tercih etmek isteyenler için beyaz sirke güzel bir alternatiftir.

Mermer yüzey temizliği nasıl yapılır?

Uzun yıllar kullanılabilen mermer yüzeylere fayanslarda kullanılan yüzey temizleyiciler zarar verebilir. Bu yüzden mermer yüzeylere sabun bazlı solüsyonlar kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır. Mermer yüzey için doğal temizlik malzemeleri olarak nişasta veya kabartma tozu kullanılabilir. Yumuşak bir bez yardımı ile özellikle lekeli yüzeylere uygulanabilir. Mermer zeminler için bulaşık deterjanı da etkili yöntemlerdendir. Süngerin üzerine alınan deterjan zemine ovalanarak uygulanır. Durulanıp yumuşak bir bezle silinir. 

Fayans Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Yer temizleme esnasında fayans yüzeyler en kolay temizlenen yüzeylerdir. Her türlü kimyasal ürün veya çamaşır suyu kullanılabilir. Derz aralarına karbonat döküp diş fırçası vb. bir fırçalar ile temizlenebilir. 

Ev Yapımı Doğal Yüzey Temizleyici Tarifi

Portakal, limon, mandalina ve greyfurt kabuklarını bir kavanoza aldıktan sonra üzerini tamamıyla kapatacak şekilde elma sirkesi doldurun. Işık almayan serin bir ortamda 2 hafta beklettikten sonra kabuklarını süzün. Elde edilen sıvıya miktarı kadar su ekleyin. Kullanıma hazır hale gelen yüzey temizleyici kullanım sonrası durulama gerektirmez. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...