Yeraltı Edebiyat Dünyasında Az Bilinen Kıymetli Kitaplar  

8 Temmuz 2021

 

Yeraltı edebiyat dünyası kaybedenleri, gezginleri, yolunu bulmak amacı ile yola çıkanları, uçurumu ev bellemiş olan kişileri, uçuruma yuvarlananları, cesur ve dobra kişileri, asileri, kanun kaçaklarını, yolunu kaybetmelerine rağmen bulmak için uğraşmayanları, ötekileştirilenleri, ötekileri, sistemi dışlayanları ve sistem tarafından dışlananları anlatmaktadır. Bu alanda oldukça başarılı ve popüler kitaplar olsa da az bilinen kıymetli eserleri de oldukça fazladır. Bu yazımızda sizler için yeraltı edebiyat dünyasında az bilinen kıymetli kitapları bir araya topladık.  

 

 

Görünmez Canavarlar- Chuck Palahnıuk  

Genç ve güzel bir model olan Shannon mutluluğa ulaşan her şeye sahiptir. Parlak bir kariyer, halkın ilgisi, yakışıklı bir sevgili ve yakın arkadaşlar. Ama bir "kaza" yüzünün yarısını mahvettiğinde görünmez bir canavara dönüşmüştür. Hastanede tanıştığı, ameliyat ile kadın olmak isteyen trans birey olan Brandy Alexander, geleceği yaratmak için geçmişi silmesi gerektiğini ve gerçek keşfin her zaman kaostan geldiğini söylemiştir. Bu süreçte Shannon, Brandy Alexander ve aldatan sevgilisi Manus ile bir intikam yolculuğuna başlamıştır. Her şehirde isimleri, kimlikleri ve özgeçmişleri değişmektedir. Okurlar ise üçünün de imaj ve yüzeyselliğin ön plana çıktığı bir dünyada aile, sevgili ve arkadaşlarla olan ilişkilerinin yüzeyselliğine de tanık olmaktadır. Palahniuk, Görünmez Canavarlar kitabında cinsiyet değiştirme operasyonlarının kolaylaştığı ve yaygınlaştığı bir çağda cinsiyetin bile sadece bir görüntü olduğunu vurgulamıştır.  

 

 

Çarpışma Partisi- Chuck Palahnıuh  

Küçük yaşta olan Casey, olayları ve insanları koku ve tat yoluyla anlatmak gibi olağanüstü niteliklere sahiptir. Memleketi Middleton'ın çölünde, bacaklarını ya da kollarını hayvan yuvasına sokarak kuduza yakalanmıştır. Çok zeki olmasa da tetiktedir. Hayatın kanlı ve canlı gerçekliğine diğerlerinden farklı yaklaşmaktadır. Büyük bir şehre taşındığında "Araba Dövüş Kulübü" dediğimiz Crash Party'ye katılmış ve olağanüstü olaylar yaşanmaya devam etmiştir. Kısacası roman boyunca yine rahatsız olacaksınız. Çarpışma Partisi insanların sıradan yaşamlarında günlük deneyimlerinde gizlenen aşırılıklar açık ve sansürsüz anlatılmaktadır. Bazen utanıyor, iğreniyor ve korku duyuyorsunuz. Ama sonunda, her zaman olduğu gibi, aklının sınırlarını aşan bir yazarı okumanın mutluluğu ile yüzünüze yaramaz bir gülümseme yayılacaktır.  

 

 

Kurgudan Da Garip- Chuck Palahnıuh  

Kurgudan Da Garip isimli kitabında yazar, okurlarını herkesin çırılçıplak şekilde istediği kişi ile, sevişmekte özgür olduğu festivale ve çeşitli yerlere götürüyor. Bu kitaptan anlıyoruz ki hayat gerçekten de kurgudan da garip...

Chuck Palahniuk kitabında farklı kişilere mikrofonu tutuyor. Örnek olarak, dünyaca ünlü Marilyn Monroe ve Marilyn Manson’u konuşturuyor: "Dünyanın değiştirebileceğine inanılacak kadar idealist olmak bir bakıma devrimdir fakat sonuç olarak kendinizden başka bir şeyin değiştiremeyeceğini anlarsınız... Başarısız olunabilir ve bu bir işe yaramayabilir ancak en azından bu kendi seçtiğim bir şey. Mecburen yaptığım bir şey değil." Yazar bu kitabında hayatın kurgudan da garip bir şekilde ilerlediğini şaşırtıcı bir dille ele almış.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

William Shakespeare’in Ünlü 10 Tragedyası

29 Kasım 2021

William Shakespeare’in Ünlü 10 TragedyasıWilliam Shakespeare’in Ünlü 10 Tragedyası Ort...

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya Kitabındaki Eşsiz Atmosfer

29 Kasım 2021

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya Kitabındaki Eşsiz AtmosferCesur Yeni Dünya, MS 2450 yıl...

AYDINLANMA ÇAĞININ ÖNCÜLERİNDEN OLAN YAZARLAR JOHANN WOLFGANG VON GOETHE KİMDİR? EN BİLİNEN ESERLERİ NELERDİR?

25 Kasım 2021

AYDINLANMA ÇAĞININ ÖNCÜLERİNDEN OLAN YAZARLAR JOHANN WOLFGANG VON GOETHE KİMDİR? EN BİLİNEN...