Yeteneksizler Neden Kendilerini Yetenekli Sanır?

13 Ekim 2021

 

Yetenek nedir?

Bir kişinin hayatın akışında edindiği bilgiyi, uygun bir şekilde yorumlayıp uygulamaya geçebilme beceresine yetenek denir. 

Burada kişinin  ne kadar derin bilgi sahibi olduğu çok önemlidir. Çünkü yetenekli olmak için bu bilgilerin uygun şekilde yorumlanması gereklidir.

Uygun olarak yorumlanan bu bilgilerin ışığında, güncel hayattaki herhangi bir konuya yapabilme beceresi kazandıran  kişiye yetenekli denilebilir.

Yetenek öğrenilebilir mi?

Bu bilgiler üzerinde düşünme ve uygulama becerisi bazı insanlarda kalıtsal olarak mevcuttur. Örneğin bazı insanlar bazı konularda doğuştan gelen bir kabiliyete sahiptir. 

Sayılarla çok hızlı işlem yapabilme, problem çözme, bilimsel konularda bilgiye dayalı yorum yapabilme, yeni ürünler icat edebilme, sayısal yetenek grubuna girmektedir.

İnsan ilişkilerinde daha başarılı olma, anlatmak istediği şeyi güzel cümleler ile akıcı ve düzgün bir şekilde anlatabilme, sosyal yetenek grubuna girmektedir.

Bu yetenekler bazı insanlarda doğuştan kodlanmış gibi mevcut olsa da yetenek aynı zamanda öğrenilebilir bir beceridir. Üzerinde çalışılarak, okuyarak, araştırmalar yapılarak, pratiğe uygulama yöntemleri geliştirilebilir. Gerçekten geliştirmek istediği beceriler üzerinde çalışarak başarılı olan çok fazla insan vardır.

Yeteneksiz nedir?

Yeteneksiz bir insan, ya henüz kendindeki mevcut doğuştan gelen yeteneği keşfetmemiştir veya bunu keşfetmek için herhangi bir çaba sarf etmemiştir. Ya da öğrendiği bilgilerin yorumlayarak kendisine bir yetenek geliştirememiştir. Yani kısaca yeteneksiz bir insan yoktur. Henüz yeteneğini keşfetmemiş, bilgi dağarcığını geliştirmemiş veya bu bilgi dağarcığını pratiğe uygulayacak zahmete girmemiş insan vardır.

Aslında çok fazla şey bildiğini düşünmenin özgüveniyle, bilgi dağarcığını geliştirmeyen veya bunu hayata yorumlamayı bilmeyen insanlar yeteneksiz olarak tanımlanabilir.

Böylece hiç bir şey bilmediği ve uygulayamadığı halde bu içi boş özgüven ile, her şeyi bildiklerini ve her şeye yetenekli olduklarını düşünürler. Yani bir insan ne kadar az konu hakkında bilgi sahibi ise kendini o kadar çok bilgili görür. 

Böylece kendilerini her konuda, bilgi sahibi, yetkin, yetenekli olarak görürler. Bu da onları mutlu eder. Oysa bu cahilliğin getirdiği mutluluktan başka bir şey değildir ve bu insanlarla iletişime geçen  herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle insanlar kendilerini sorgulamalı ve kendilerine neyi yapıp yapamadıkları konusunda dürüst olabilmelidir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Anarşizm ‘in Öğretisi Nedir?

1 Eylül 2022

Anarşizm‘in öğretisi nedir? Sorusu insanların birbirlerine sıklıkla sorduğu bir sorudur. He...

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

Batıl İnanç Nedir?

1 Eylül 2022

Batıl inanç nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir durum halini aldı. Bun...

EN ÇOK İZLENEN FİLMLER

30 Ağustos 2022

Tüm zamanların en çok izlenen ve hasılat yapan filmleri neler? 1. AVATAR James Cameron...