Yıpranmış Saçları Yenileme Yöntemleri Nelerdir?

23 Aralık 2021

Yıpranmış Saçları Yenileme Yöntemleri Nelerdir?

Yıpranmış saçları yenileme yöntemleri saç tipi ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Kadınlar saçlarının her zaman sağlıklı ve bakımlı görünmesini, farklı modellerde yıpranmadan ve kırılıp kopmadan kullanmayı, rengiyle oynayarak uzun süre parlaklığını ve canlılığını kaybetmemesini isterler. Yaz mevsiminde deniz, güneş, tuzlu suya, kış mevsiminde rüzgara, saç ısıtıcısı ve şekillendiricilerine maruz kalan saçlar kolayca yıpranarak canlılığını ve parlaklığını yitirmektedir. Saçlarla ilgili sorunun kaynağını tespit etmek doğru yöntemlerle bakımını sağlamaya yol açarak sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmayı hızlandırır.

Saçların Yıpranmasına Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Saçların yıpranmasına yol açan en büyük etkenlerden biri saçları boyamaktır. Saç boyasının içinde bulunan kimyasal maddeler saçın nemini alarak kurutur ve saçın mat görünmesine neden olur. Bu nedenle uzmanlar doğal saç renginizin üç ton açık ya da koyusu ile saça işlem yapılmasını öneriyor. Böylece saçların sık boyanmasından kaçınılmış oluyor. Boyalı saçlar için formüle edilmiş renk koruyucu şampuan ve saç kremi kullanmak, saç bakım yağlarından yararlanmak saçlarınızın renginin daha uzun süre kalıcı olmasını ve daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Saçların yıpranmasına yol açan bir diğer etken saç ısıtıcıları ve şekillendiricileridir. Bu aletler profesyonel kişiler tarafından kullanılmadığı takdirde saçları yakabilir ve saçların kopmasına neden olabilir. Bu hasarı azaltmak için fön makinesini saçlardan 15 santimetre uzaktan tutmak ve sabit uygulamak yerine hareket ettirerek kullanmak yararlı olacaktır. Bu aletleri düşük ısıda kullanmak saçlara zarar vermeyi engelleyecektir. Saçları havluyla ovalamak yerine nazikçe havluya sarmak hem fazla suyun giderilmesini hem de saçların ovalama sırasında kırılmasını engelleyecektir. Hindistan cevizi yağı ve nemlendirici saç maskelerini kullanmak yıpranmış saçları toparlayacaktır. Saçları sık ve sert taramak, sıkıca ve gergin toplamak saçların kırılmasına yol açmaktadır. Saç tipine uygun bakım kremleri ve yağlarla saçtaki yıpranma en aza indirilebilir.

Saçların Yıpranmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kadınların saç tiplerini ve özelliklerini bilmeleri yıpranmış saçlara uygulanacak olan doğru bakımının en önemli adımıdır. İnce telli ve çabuk yağlanan saçlara uygun şampuanlar varken kalın telli, zor taranan ve kırılmış saçlar için farklı sampuan, bakım kremleri ve saç maskeleri vardır. Yıpranmış saçlardan kurtulmak için hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı, argan yağı ve jojoba yağından faydalanabilir, saçın özelliğine göre yalnızca saç diplerine ya da saç uçlarına uygulanan bakım kremleri ve saç maskeleri kullanılabilir. Kuaför ve güzellik merkezlerindeki profesyonellerden saçınızın bakımı ile ilgili en doğru bilgileri alabilir, düzenli bakım yaptırarak yıpranmış saçlara veda ederek sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...