Yüz ve Ayak Peelingleri İçin Krem Kıvamında Hazırlanabilecek Karışımlar

19 Haziran 2021

 

Peeling ciltteki ölü deriyi atarak cildin daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Işıltılı, temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Cilt çevresel faktörler, sivilce, kir ve yağ gibi birçok etkenden dolayı sağlıksız ve mat görülebilmektedir. Cildin ışıltısını kazandırmak için uygulanması gereken bakım ise peeling olmaktadır. Peeling, ciltteki ölü deriyi atarak cildin daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Peeling işlemi her hafta düzenli bir şekilde yapıldığında ciltte gözle görülür derecede önemli etkiler olmaktadır. Peeling sadece yüze değil vücuda da yapılabilmektedir. Çünkü yüzde olduğu gibi vücutta özellikle bacaklarda dış etkenlerden dolayı kirler birikebilmektedir. Ölü deriyi atmanın en iyi yolu ise düzenli bir şekilde peeling yapılmasıdır. Aynı zamanda dışarıdan peeling almaya da gerek yoktur. Herkesin evinde olan malzemeler ile doğal ve etkili peeling karışımları oluşturulabilmektedir.

Yüz İçin Peeling Karışımları

1-Zeytinyağı ile peeling: Zeytinyağı yararlı bir yağdır. Cilt için de birçok yararı bulunmaktadır. Zeytinyağı ile peeling yapmak için karışım şu şekilde hazırlanmaktadır;

  • Küçük bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı doğal zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı toz şeker eklenerek karıştırılır. Daha sonra temiz bir yüze yapılan peeling karışımı dairesel hareketler ile birlikte uygulanır.

2-Süt ile peeling: Tamamen krem kıvamında olduğu için kolay bir şekilde uygulanabilen bu peeling ’in malzemeleri 1 yemek kaşığı süt,1 tatlı kaşığı toz şeker, yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağıdır.

  • Tüm malzemeler bir kabın içerisine tek tek eklenerek karıştırılır. Krem kıvamına geldiğinde peeling hazır olmuş olur. Daha sonra nazikçe peeling karışımı yüze sürülür ve ardından ılık bir su ile durulanır.

3-Salatalık ile peeling: Salatalığın cilt için birçok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle peelinglerde de kullanılmaktadır. Salatalık ile peeling için malzemeler 2 adet salatalık, yarım limon suyu ve 1 adet yumurta akından oluşmaktadır.

  • Salatalıklar ince bir şekilde rendelenir. Daha sonra salatalıkların içerisine diğer malzemeler eklenir. Cilde dairesel hareketler ile sürülerek 20-25 dakika bekletilir.

Ayak İçin Peeling Karışımları

1-Nemlendirici etkili peeling: Ayaklar da bazı nedenlerden dolayı kuruyabilmektedir. Bu durumlarda ayakların nemlendirilebilmesi için peeling yapılabilmektedir. Nemlendirici peeling için yarım su bardağı toz şeker,1 yemek kaşığı bal, yarım çay bardağı zeytinyağı ve yarım çay bardağı yulaf ezmesidir.

  • Bütün malzemeler tek tek bir kabın içerisinde birleştirilir. İyi bir şekilde karıştırılan malzemeler vücudun her yerine dairesel hareketler ile birlikte sürülür. Daha sonra ılık su ile vücuttan peeling temizlenir.

2-Hindistan cevizi ile peeling: Hindistan cevizi bakım için çok fazla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi ile peeling yapmak için sadece 3 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı gerekmektedir.

  • Tamamen sıvı halde olan Hindistan cevizi yağına şeker eklenir. Daha sonra vücuda bu karşım ovularak uygulanır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...