Zamanı Etkin Kullanmanın Yolları

4 Haziran 2022

Zamanı Etkin Kullanmanın Yolları

Zaman günlük yaşam yoğunluğu arasında hızlıca akarak geçer. İnsan geriye dönüp baktığında dün gibi hatırladığı anılarının üzerinden çok zaman geçtiğinin farkına varmaktadır. Geriye dönüp bakıldığında boş bir yaşam sürdüğünü görmek istemeyen bir kişinin geçen zamanın farkında olarak zamanı etkin kullanması gerekmektedir. Geri getirilmesi mümkün olmayan geçen zamanın etkin kullanılması kişi için verimli bir hayat sürmesi açısından çok önemlidir. Zamanın azlığından şikayet edenler ise zaman yönetimi konusunda bilinçli olmayan kişilerdir. Bu konu ile ilgili Fransız yazar Jean de Bruyere’nin söylemiş olduğu sözdeki gibi. “ Zamanlarını en kötü biçimde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.”  Zamanı etkin kullanmayı sağlayacak yollar ise aşağıdaki gibidir:

Ajanda Kullanmak

Zamanı etkin kullanmanın yollarından birisi ajanda kullanmaktır. Kişi ajanda tutarak, yapılan ve yapılacak olan işleri not alarak zamanı doğru yönetebilir. Kişi dolu olan zamanlarını islerine yoğunlaşarak, boş olan zamanlarını ise farkında olarak daha verimli şekilde planlayarak boş geçmesini önlemiş olur. Bu yol ile yapılması gereken hiçbir iş de atlanmamış olacaktır.

Güne Erken Başlamak

“Erken kalkan yol alır.” Atasözündeki gibi güne erken başladığında kişi kendisine daha çok zaman yaratmış olur. Öğlen vaktini bile bulmadan kişi bir çok işini halledebilir. Öğleden sonrasında veya artan boş zamanda ise kendisini geliştirmek açısından planlayarak geçirilebilir. Zamanı doğru yönetmek açısından güne erken başlamak önemli bir aşamadır.

Yapılacak İşleri Aciliyet Sıralamasına Göre Sıralamak

Zamanı etkin kullanmanın bir diğer yolu ise yapılacak işleri liste dahlinde sıralamaktır. Acil işlerden başlayarak yapılan sıralama kişinin hangi işine önce başlayacağı konusunda düşünme aşamasını ortadan kaldırarak işlerin hemen halledilmesi konusunda avantaj sağlar. 

Gün Programlaması

Zamanı verimli ve etkin şekilde kullanmak için gün programlama aşaması çok önemlidir. Aylık, haftalık veya günlük şekilde yapılacak işlerini programlamak doğru bir zaman yönetimi şeklidir. Kişi uyandığı zaman hangi işleri, hangi sıra ile yapacağını bildiğinde bu psikolojik açıdan da avantaj sağlamaktadır. Etkin zaman yönetimi için planlı yaşamayı ve gün programlamayı kişinin alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...