Zencefil Çayının Sağladığı Yararlar ?

10 Temmuz 2020

Zencefil tüm dünyada sofralardan eksik edilmeyen harika fayda sağlayan bir baharattır.Zencefil Asya'da yaygın olarak kullanılan bir bitki çeşididir.Bir çok hastalığın tedavisi için zencefilden faydalanılır.Zencefilden hem taze hem de kuru olarak fayda sağlanabilir.Zencefil içerisinde bol miktarda C vitamini muhafaza eder.Bu özelliği de bağışıklık için en önemli yapı taşı olmaktadır.Enfeksiyon ve gripten sizi koruyacak yegane bitkidir.Kış aylarında bol bol tüketelim.

Zencefil Çayı enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak , ortaya çıkan ateşi düşürmek için yardımcıdır.Boğaz ağrısına ve faranjite de faydalıdır.Ayrıca mide de oluşan sindirim bozukluğuna bağlı mide bulantısı içinde faydalıdır.

Vücudun belli bölgelerinde oluşan kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.Kan şekeri dengesi içinde idealdir, kan şekerini düşürürken aynı zamanda kan dolaşımına katkıda bulunarak kan dolaşımına hız kazandırır.

Zencefil Çayı Tarifi

1 adet zencefili yıkayıp ,güzelce temizliyoruz. Sonra kabuklarını alıyoruz üzerinden Ocağa bir miktar su alıp kaynatıyoruz, ve dilimlediğimiz zencefilleri kaynayan suya ilave edip 20 dakika kadar demlenmesini sağlıyoruz. Ilıyan çayı afiyetle içebilirsiniz. İçine bal katarak hem daha lezzetli olur hem de faydasını iki katına çıkarmış olursunuz.

Zencefil Çayının Düzenli İçilmesiyle Vücuda Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Zencefil anti-enflamatuvar maddesi içerdiği için ,ağrı üzerinde çok başarılı sonuçlar verir.Mide bulantısını hafifletme veya tamamen geçirme özelliği de vardır.Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık içinde harika sonuç verir.Hazımsızlık ve bulantı oluşunca bir fincan zencefil çayı içmesinizi öneririz.Ayrıca böbrek sağlığı içinde oldukça faydası vardır.Böbreklerin sağlığını korur.Bayanlarda oluşan ay hali ağrılarını hafifletletmeye yardımcıdır.Alerji durumlarını önlemeye yardımcıdır.Vücutta oluşan gaz ve şişkinlik haline de iyi gelir.Ter sebebi ile ateşi vücuttan atmamıza yardımcı olur.Kalp sağlığımız içinde çok faydalı olacağı bilinen özelliklerindendir.Kemiklerimizin sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar verir.

Zencefil Çayının Bilinen Zararları

Zencefil çayının yararları kadar bazı durumlarda zararları da vardır.O yüzden bu tür çayları içerken öncelikle herhangi bir sağlık sorununuz varsa kendi aile doktorunuza danışın.Aslında çok fazla yan etkisinin olmadığı yapılan araştırmalarca ortaya konmuştur ama yine de dikkatli olmakta fayda vardır.Hamile bayanların mide bulantısı için kullanmadan önce muhakkak doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...