Zencefil Nedir?

27 Aralık 2021

Zencefil Nedir?

Zencefil, zencefilgiller familyasından 1 metreye kadar boyu uzayabilen, kırmızı ve sarı yaprakları bulunan kökleri ilaç ve baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Anavatanı Güney Çin olan zencefil Hindistan, Vietnam, Batı Afrika ve Karayipler'e kadar pek çok yerde yetişir. Alternatif tıpta çok kullanılan zencefil kuru ve taze haliyle de kullanılmaktadır. Zencefil 2000 yıl kadar öncesinde Asya' dan baharat ticaretiyle Avrupa'ya gelen bir baharattır. Çok eski zamanlardan beri kullanılan bu baharat Geleneksel Çin tıbbında da pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Şifa kaynağı olan zencefil soğuk algınlığından sindirime pek çok faydası bulunmaktadır. Birçok alanda kullanılan ve içerdiği maddelerin kozmetik sektöründe bile çokça kullanıldığı zencefilin yararları saymakla bitmez. Zencefil potasyum, karbonhidrat, kalsiyum, magnezyum, C, D, A, B6 ve B12 vitaminlerini içermektedir.

Zencefilin Faydaları 

İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde çok yararlı bir bitki olan zencefilin sağlık için pek çok faydası vardır. Sindirime yardımcı olur ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Kemoterapi tedavisi ve hamilelik gibi mide bulantısının ciddi sorun olduğu zamanlarda kullanımı bulantıyı keser. Yüksek kolesterolü düşürür. Kolesterolünüzü yükseltecek gıdalarla tükettiğinizde yükselmesini engeller. Detoks etkisi yaratarak atıkların ve toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Güçlü bir antioksidandır. Kalp kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Yağ yakımın da etkili olduğu için genellikle kilo vermek isteyen kişiler zencefil çayı tüketirler. Bağırsak sendromuna iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide problemlerine iyi gelir. Baş dönmesini geçirir. İltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Şiddetli adet sancısı yaşayan kadınlarda kramplara iyi gelmektedir.

Baharat olarak toz halinde kullanılabilen zencefil yemeklerde, kurabiyelerde, salatalarda kullanılabilir. Tedavi amaçlı kullanım için en çok balla karıştırılarak yutulması boğaz ağrılarına ve öksürüğe iyi geliyor, mide ve sindirim sistemi, bağışıklık için genel olarak zencefil çayı tüketilmektedir.

Zencefilin Zararları

Zencefilin zararlarını sayacak olursak. Zencefil çok faydalı olmasının yanında bazı yan etkilere de sahiptir. Faydalarının yanında çok az eksi yönü bulunsa da zararlarını da bilmekte fayda vardır. Zencefil özellikle toz halinin fazla tüketildiği zaman mide ekşimesi yapabilmektedir. Günlük olarak tüketiliyorsa 1,5-2 gramdan fazla tüketilmesi önerilmez. Çok yoğun aroması olduğu için alerjik reaksiyon gösterilebilir. Deri döküntüsü ve kurdeşene yol açabilir. Taze zencefili çiğnemeden yutmak bağırsak tıkanmasına sebep olabilir. Safra kesesinde taş olan kişilerde ağrıya neden olabilmektedir. Fazla kullanıldığında ritim bozukluğu yapabilir. Her şeyde olduğu gibi fazla tüketimi tavsiye edilmez. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...