Zika Virüs Nedir

23 Şubat 2022

Zika Virüs Nedir

İlk olarak 1940'lı yıllarda Afrika'da görülen zika virüs sivri sineklerin ısırmasıyla kana karışan bir türdür. İnsanlardan önce maymunlarda görülen bu virüs için ilk defa Nijeyya'da bir insana tanı konulmuştur. Adını bu maymunların ve sivri sineklerin yoğun olarak bulunduğu Zika Ormanları'ndan almaktadır. Sivri sinek ısırmasıyla bulaştığı kesinleşen virüsün aynı zamanda cinsel yolla da bulaştığı saptanmıştır. 2016 yılı itibari ile tüm Güney Amerika'da yayılan zika virüs pandemik bir salgın haline gelmiştir. Türkiye'de sadece 4 kişide görülmüş ve bu kişilerin de Güney Amerika seyahatinden virüsü kaptıkları ortaya çıkmıştır. Bu neden ile Türkiye'den riskli bölgelere seyahat edecek olan gebe ve gebelik ihtimali olan kadınların gerekli tedbirleri alması önem arz etmektedir. Hatta uzmanlar bu ihtimali taşıyan kadınların bahsi geçen ülkelere seyahatlarini ipal etmelerini tavsiye etmektedir.

Zika Virüs Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Zika sinsi bir virüstür. Bulaşan insanların sadece %20'lik kısmında belirti verir. Belirtiler de girbal enfeksiyonlarla benzer olduğu için tanı konulması oldukça zordur. Zira çoğu insan bu virüsü taşıdığından habersiz olarak hastalığı ayakta atlatır. Belirtilerin başında ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı ve halsizlik görülmektedir. Bunların yanında bazı hastalardan kusma ve döküntü şikayeti de alınmaktadır. Tanı konulması için kan testi yapılması gerekmektedir. Hastalar ateş düşürücü ve ağrı kesicilerle semptomları hafifletebilirler. Bununa birlikte  zika virüs görülen kişilerin bol sıvı tüketmeleri de tavsiye edilir.  

Zika virüs için en riskli kişiler hamilelerdir. Hamile kadınlardan bebeğe geçen bu virüs bebeklerin üzerinde ölümcül etkiler bırakmaktadır. Zika virüsü vücudunda taşıyan bebeklerin kafa tasları normalden daha küçük kalır. Bu durumun etkisiyle beyin gelişimi ve büyümesinde de sorunlarla karşılaşılır. Hal böyle olunca da ortaya ölümle sonuçlanan vakalar çıkar. Virüsün pandemik hal aldığı bazı ülkelerde salgın bitene kadar kadınların hamile kalmamaları önerilmiştir. Ayrıca farklı ülkelerden bu bölgelere gidecek hamile kadınların da gerekli önlemleri almaları şiddetle tavsiye edilmektedir. 

Virüsün henüz etkili bir ilacı ya da aşısı bulunmuyor. 2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü virüs için aşı üzerinde çalışılığını ve bu çalışmanın 10 yıl sonunda tamamlanacağını söylemiştir. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...