Zika Virüsü Nedir?

3 Ocak 2022

Zika Virüsü Nedir?

İlk olarak 1947 senesinde Uganda'nın Zika ormanlarında tespit edildiğinden bu adı alan virüs enfekte sivrisineklerden insanlara bulaşan bulaşıcı hastalık türüdür. Virüs 14 gün kuluçka süresine sahiptir. RNA ailesi virüsü zika virüsü nedir konusunda bir Rhesus maymununda görüldüğü tespit edilmiştir. Zika ormanları doğal yaşam alanları olan Rhesus maymunlarının sivrisineğin ısırması sonucu enfeksiyon geçirmesiyle bu virüsü bulaşıcı hastalık olarak insana bulaştırdığı saptanmıştır. Söz konusu virüsün herhangi bir aşısı ise henüz bulunamamıştır.

Zika Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

  • Gözlerde aşırı derecede kızarıklık
  • Deride döküntüler
  • Eklem ağrıları
  • Grip
  • Soğuk algınlığı

sıkça zika virüsünün ortaya çıkardığı belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında zika virüsü nedir denildiği zaman hamilelerin de bu hastalığa yakalanma riskinin fazla olduğu da kuşku yok ki ortada duran bir gerçektir. Zika virüsünün enfekte sivrisineğin ısırması sonucu ortaya çıkması Nil Batı humması olarak da tanımlanır. Virüs nadir de olsa ölüme sebep olmaktadır.

Zika Virüsünün Tedavisi Nedir?

Zika virüsünün yaygın belirtilerinden tümünün ya da birkaçının saptanması durumunda öncelikle tanısının konulması gerekmektedir. Herhangi bir aşı geliştirilmemiştir. Bu nedenle öncelikle semptomlar gösteren hastadan şikayeti üzerine kan örneği alınmaktadır. Kan örneği alınan hastanın polimeraz reaksiyonu olup olmadığı araştırılır.

Herhangi bir aşısının olmaması nedeniyle hastanın elbette bu süreçte bolca su tüketmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra zika virüsü nedir ve tedavi yöntemi olarak ağrı kesicinin alınması da semptomun azaltılmasında son derece önemlidir.

Hamileler ise riskli grubu teşkil ettiği için daha da dikkat etmeli ve özellikle hem bulaşıcı hastalık olması hem de flavivirüslerin hızlı çoğalabilen yapıda olması nedeniyle karantinada kalması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığının onayına tabi sinek kovucuların kullanımı önerilmektedir. Zika virüsünün yayılım alanı dikkate alındığı zaman Uganda'da ortaya çıktıktan sonra çok kısa süre içerisinde dünya yayılım alanı bulduğu görülmüştür. 2015 Orta Amerika ülkelerinin birçoğunda tekrar ortaya çıkan zika virüsü El Salvador gibi ülkelerde yayılım alanına sahiptir. 

2007 yılında Pasifik ülkesinde salgına neden olduğu haberlere konu olan zika virüsünün Fransa'da da ortaya çıktığı saptanmıştır. Tümüyle bu özellikleri dikkate alındığı zaman virüsten korunmak için mutlaka bireyin kendini izole etmesi bu virüste de önem taşımaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...