Zor Lekeli Lavaboları Temizlemek

13 Ocak 2022

Zor Lekeli Lavaboları Temizlemek

Lavabo temizliği, oldukça zor görünen ve sürekli kullanıldığı için devamlı yapılması gereken bir temizliktir. Lavabolar beyaz, siyah gibi renklerde olabileceği gibi farklı malzemelerden de yapılmış olabilir. Lavabolar mermer ve emaye malzemelerden yapılabilir. Temizlikte de lavabonun hangi malzemeden olduğu oldukça önemlidir. Renkli ve emaye lavabolarda kireç ve su kalıntıları daha çok belli olur ancak mermer lavabolarda da sararmalar daha sık rastlanır. Sürekli kullanıldığı için devamlı temizlemek ve kurulamak gerektiren lavabolar sık temizlenmediğinde zorlu lekelere ev sahipliği yaparlar. Zor lekeli lavaboları temizlemek ise biraz korkutucu olabilir. Lekenin neden meydana geldiği temizleme maddesi tercihinde değişikliğe neden olur. Sürekli ağır kimyasal kullanımı da lavaboları zedeler ve renk kaybına yol açar. 

Lavabolar Ne İle Temizlenir?

Lavabolar mutfak ve banyolarda en önemli noktalardır. Armatürler ve giderlerle birleştirilerek yaratılan lavabolar kişisel temizlik ve mutfak işlerinde kullanılmaktadır. Sürekli kullanıldığı içinde zamanla sararma ve deforme rastlanır. Temizlikte her zaman kimyasal maddeler kullanılmak zorunda değildir. Doğal temizleyiciler lavabolarda daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Lavabo temizliği için kullanılabilecek temizlik malzemeleri vardır, bu malzemeler;

  • Limon
  • Tuz
  • Karbonat
  • Sirke
  • Amonyak
  • Beyaz sabun

Bahsi geçen temizlik malzemeleri yağ ve kireç sökücü özellikler içerir ve diğer kimyasal temizleyicilerden çok daha sağlıklıdır. Limon ve tuzla lavaboların ovulması lekelerin giderilmesini sağlar. Sıcak su ve beyaz sabun ile özellikle beyaz mermer lavabolar rahatlıkta temizlenebilir. Amonyak, emaye lavabolar için uygun değildir ama mermer lavabolarda iyi sonuçlar verir. Sirke ve karbonatla da lavabolar ovulabilir bu sayede giderler de temizlenmiş olmaktadır. Zor lekeli lavaboları temizlemek, doğal malzemeler kullanıldığında daha kolay ve sağlığa zararsızdır. Sık ve düzenli temizlik inatçı lekelerin olmasını engellerken yaşam alanlarında sağlığı getirir. Özellikle mutfak lavaboları çay gibi sıvıların dökülmesi ile sararabilir. Sararan lavabolarda en etkili yöntemlerden biri limon ve karbonat ile lavabonun sürtülmesi ve sıcak suyla yıkanmasıdır. Siyah gibi renkli olan lavabolarda beyaz sabun ya da sirke temizliği çok etkilidir. Temizliğin daha kolay ve hızlı olması için kullanılabilecek yöntemler sayesinde lavabolar zor lekelerden kurtulur. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...